مجله دپارتمان مسکن چاردیواری

مقالات متنوع و کاربردی در زمینه های مختلف

پیش بینی اجاره خانه و قیمت مسکن در سال ۹۸

اجاره آپارتمان و قیمت مسکن

امروزه شاهد افزایش قیمت برای خرید و فروش خانه و همچنین روند صعودی قیمت مسکن هستیم. با وجود اینکه بسیاری از مردم قدرت خرید و اجاره مسکن را ندارند، این روند افزایش قیمت متوقف نشده و ادامه دارد. هر چند پیش بینی اجاره آپارتمان و خرید مسکن حاکی از آن است که قرار است قیمت ها به یک ثبات نسبی برسند و شرایط خرید مسکن برای مردم به نحوی مهیا شود. حال اگر این پیش بینی ها محقق نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مسلماً بسیاری از مردم دیگر قادر به خرید و یا اجاره آپارتمان نخواهند بود و یا قدرت رهن و اجاره ملک را نخواهند داشت که در نهایت به حاشیه نشینی رو خواهند آورد. البته جای امیدواری دارد که در بازار مسکن در سال ۹۸ به یک ثبات و تعدیل قیمت مسکن برسیم تا این اتفاق نیفتد و مردم مسکن دلخواه خود را خریداری یا اجاره کنند. در ادامه به بررسی موارد تاثیرگذار در زمینه خرید مسکن خواهیم پرداخت.

اجاره خانه و قیمت مسکن در سال 98

چه مسائلی در افزایش یا کاهش قیمت مسکن و اجاره بهای مسکن در سال ۹۸ تاثیر گذار است ؟

 

یکی از مسائلی که تاثیر مستقیمی در افزایش قیمت ها اعم از مسکن، خوراک و پوشاک دارد، نوسان قیمت ارز می باشد. با افزایش ارز مسلماً قیمت بازارهای موازی از جمله بازار مسکن، بازار سکه و طلا و … نیز افزایش می یابد. اولین چیزی که تحت تاثیر بازارها قرار خواهد گرفت، قیمت مسکن می باشد. با توجه به افزایش ارز و بالا رفتن قیمت مسکن مطمئناً اجاره بها برای مسکن نیز بالاتر خواهد رفت. شاید چندان جالب نباشد که شما رشدی در کار و درآمد نداشته باشید اما قیمت ها همچنان در حال رشد باشند و ما شاهد افزایش تورم باشیم.  همانطور که در گفتیم اگر این روند ادامه پیدا کند منجر به بی خانمانی و افزایش حاشیه نشینی خواهد شد، هر چند بسیاری از کارشناسان علت اصلی افزایش حاشیه نشینی را بالا رفتن قیمت مسکن نمی دانند ولی می توان گفت یکی از دلایل رو آوردن به حاشیه نشینی در اطراف شهرها، افزایش قیمت مسکن و اجاره بها می باشد. اگر یه مستاجر قدرت پرداخت اجاره آپارتمان را نداشته باشد، مسلماً صاحب ملک او را از خانه بیرون می کند و این باعث بی خانمانی و در نهایت رو آوردن به حاشیه نشینی می شود.

اجاره خانه و قیمت مسکن در سال 98
در چه ماهی از سال بیشترین افزایش قیمت مسکن را داریم و چه مشکلاتی به وجود می آورد ؟

 

در فصل هایی از سال که قدرت خرید برای مردم در تمامی زمینه ها بالا می رود، قیمت مسکن و قیمت رهن و اجاره ملک نیز متناسب با آن افزایش پیدا خواهد کرد. به عنوان مثال شما در اعیاد شاهد افزایش قیمت مواردی چون مسکن، اجاره آپارتمان، قیمت رهن و اجاره ملک، خرید آپارتمان و بسیاری از موارد دیگر خواهید بود. در چنین فصل ها و مناسبت هایی افزایش قیمت مسکن و قیمت رهن و اجاره ملک، امری کاملاً طبیعی است، چرا که مستقیماً از سایر قیمت ها تاثیر می پذیرد. هر چقدر این افزایش قیمت ادامه پیدا کند قطعاً به افزایش تورم کمک می کند و این می تواند خرید را بسیار سخت تر کند.

بسیاری از افراد سعی می کنند سرمایه ای جمع آوری کنند و در یکی از مناسبت های سال ، اقدام به خرید مسکن کنند و یا یک مسکن را اجاره کنند که با افزایش قیمت ها روبرو می شوند و دیگر قادر به انجام هیچ کاری نخواهند بود. این تا حدودی می تواند برای بسیاری از مردم ناامید کننده باشد.

با پیش رو بودن سال نو، بسیاری از مردم بر آن می شوند که خانه نو کنند و یا وسایل خانه را نو کنند. در این فصل از سال شاهد افزایش نرخ ارز و طلا هستیم که همچنان می تواند بر خرید مسکن و اجاره آپارتمان تاثیر خود را نشان دهد.

حال ممکن است در چنین فصل ها و مناسبت هایی افزایش نرخ ارز را نداشته باشیم. بنابراین علت افزایش قیمت مسکن و اجاره بهای مسکن در سال ۹۸ چه خواهد بود؟ این اتفاق به خاطر منافع برخی سودجویان می تواند بیفتد. چرا که با افزایش تقاضا برای خرید، مسلماً افزایش برخی قیمت ها ، به ویژه در بازار مسکن می تواند سود بسیار بالایی را برای برخی افراد به همراه داشته باشد.

اگر عید نوروز را در نظر بگیرید، متوجه می شوید در روزهای پیش از عید نوروز و تا اوایل عید نوروز، این افزایش قیمت کاملاً طبیعی است، حتی اگر قیمت ارز بالا نرود. پس از گذراندن ایام تعطیل نوروزی کم کم این قیمت ها به روال سابق خود باز می گردد و شاهد کاهش قیمت مسکن و قیمت رهن و اجاره ملک خواهیم بود. یا اینکه ماه محرم را در نظر بگیرید، با شروع این ایام و مشغول شدن مردم به عزاداری، تقاضا کاهش پیدا می کند که با توجه به این کاهش میزان تقاضا برای خرید و اجاره مسکن، تا حدودی قیمت مسکن و رهن و اجاره ملک کاهش پیدا می کند. ممکن است این کاهش چندان به چشم نیاید ولی تا حدودی در خرید و اجاره آپارتمان می تواند موثر باشد.

در صورتی که قیمت مسکن تنها در فصل هایی از سال دچار افزایش و کاهش شود که مساله چندان سخت نخواهد بود و تا حدودی مسئله خرید مسکن و اجاره بها برای مسکن قابل کنترل خواهد بود و بسیاری از مردم صاحب مسکن و یا موفق به رهن و اجاره ملک و یا اجاره آپارتمان خواهند شد. می توان گفت مساله اصلی افزایش ارز در سال ۹۷ و افزایش نجومی قیمت ها در بازار مسکن می باشد که باعث شد بسیاری از مردم دست از خرید مسکن بکشند. هر چند اجاره مسکن نیز کار چندان راحتی نیست ولی این مشکل برای مردم قابل حل است. با توجه به اینکه بسیاری از مردم آرزوی داشتن یک ملک یا مسکن به نام خود را دارند، با این تورم و افزایش نرخ ارز ، ممکن نخواهد بود.

بسیاری از کارشناسان موفق به پیش بینی قیمت مسکن و اجاره بهای در سال ۹۸ شده اند که با توجه به این پیش بینی اگر قیمت مسکن بصورت افزایشی حرکت نکند، شاهد کاهش تورم و افزایش قدرت مردم برای خرید مسکن و اجاره آپارتمان خواهیم بود.

اجاره خانه و قیمت مسکن در سال 98

با توجه به اینکه در نیمه اول سال ۹۷ قیمت مسکن به خوبی پیش می رفت، پس از نیمه دوم سال، دیگر قیمت مسکن مناسب نبود و دچار افزایش و نوسان شد. هر چند کاهش هایی نیز بوده ولی چندان مشهود نبوده و بیشتر روند صعودی در افزایش تورم را طی کرده و در نهایت کاهش قدرت خرید مردم و رکود بازار مسکن شد.

بر اساس روند افزایش قیمت مسکن در سال های گذشته که با افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت مسکن تا سه برابر در یک سال را داشته ایم، انتظار می رود که در ابتدای سال ۹۸ افزایش قیمت را داشته باشیم و این افزایش قیمت تا اواسط سال ادامه پیدا می کند و پس از آن به یک ثبات نسبی خواهد رسید. در صورتی که قیمت خرید مسکن و اجاره بهای مسکن در سال ۹۸ به یک قیمت متناسب با قدرت خرید مردم برسد، می توان گفت افزایش قابل مشاهده ای در زمینه خرید و اجاره مسکن خواهیم داشت. مطمئناً هر چه تقاضا برای مسکن کاهش پیدا کند، ساخت و عرضه مسکن کاهش و در صورتی که تقاضا بالا باشد، عرضه و ساخت و ساز مسکن نیز بالا خواهد رفت.

رشد اجاره بهای مسکن در سال ۹۸ چند درصد خواهد بود ؟

همانطور که قیمت مسکن مستقیماً از نرخ ارز تاثیر می پذیرد، اجاره بها نیز مستقیماً از قیمت مسکن تاثیر نسبی می پذیرد و با افزایش یا کاهش نرخ ارز ما همچنان شاهد کاهش و افزایش قیمت مسکن و اجاره بها خواهیم بود. با توجه به پیش بینی انجام شده در زمینه مسکن و اجاره بها، می توان گفت  میزان اجاره بها در نهایت حدود ۳۲% افزایش خواهد داشت.

منظور از تغییرات نسبی اجاره بها با توجه به قیمت خرید مسکن این نیست که ما شاهد افزایش بسیار زیاد اجاره مسکن را داشته باشیم. مالکین مسکن برای اجاره مسکن تا جایی که می توانند با مستاجر کنار می آیند و این باعث می شود که قیمت اجاره بها چندان بالا نباشد. مطمئناً اگر صاحب ملک با مستاجر کنار نیاید، مشتریان خود را از دست خواهد داد و این باعث می شود  ملک او مانند سایر مسکن های که به علت قیمت بالا خریداری نمی شوند، راکد شود.

پیش بینی قیمت مسکن و اجاره بهای مسکن برای سال ۹۸ و سال آینده به چه شکل است ؟اجاره خانه و قیمت مسکن در سال 98

با توجه به اینکه در سال ۹۸ جهش قیمت مسکن آنچنانی نخواهیم داشت، قیمت مسکن در اواسط سال ۹۸ به یک رکود در تورم میرسد و پس از آن مجدداً روند صعودی خود را طی خواهد کرد. حال این افزایش و روند صعودی تورم می تواند متناسب با بازار ارز و طلا تغییر کند. در صورتی که این بازار را بتوان به سمت نزولی و کاهش هزینه ها هدایت و کنترل کرد، میزان قیمت مسکن و رهن و اجاره ملک نیز کنترل خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان در تلاش هستند تا قیمت مسکن و بازار ارز را کنترل کنند تا بازار مسکن در سال ۹۸ را به یک ثبات برسانند. با توجه به کنترل های انجام شده در سال آینده دیگر شاهد افزایش و نوسان ناگهانی در بازار مسکن در سال ۹۸ نخواهیم بود. بنابراین با رساندن بازار ارز به یک ثبات می توانیم به یک ثبات در قیمت مسکن و رهن و اجاره آپارتمان برسیم.

برنامه ریزی هایی که در این زمینه توسط دولت انجام شده تا قیمت مسکن کنترل شود، افزایش میزان ساخت و ساز و عرضه مسکن است. متاسفانه در سالهای گذشته با کاهش میزان عرضه مسکن توسط دولت و برای مردم، قیمت مسکن افزایش پیدا کرده است. طبق پیش بینی های انجام شده اگر ساخت و عرضه مسکن افزایش پیدا کند می توان در سالهای بعد شاهد کاهش قیمت و تعدیل قیمت مسکن بود.

به عنوان اختتامیه کلام می توان گفت در سال آینده سعی بر این است که جهش قیمت مسکن و اجاره آپارتمان و همچنین بازار ارز تا حدودی کنترل شود. شاید این کنترل نتواند خیلی از این افزایش قیمت جلوگیری کند ولی تا حدودی جلوی آن را می گیرد تا آنجا که این روند افزایش به کندی و به آرامی حرکت کند.

 

مشاوره جهت خرید و فروش خانه و آپارتمان متناسب با بودجه شما با کمک مشاوران مجرب املاک چاردیواری :

  • تلفن : ۳۶۵۷۵۳۰۹-۰۲۶
  •  موبایل : ۴۷۸۱۹۵۴-۰۹۹۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی