مجله دپارتمان مسکن چاردیواری

مقالات متنوع و کاربردی در زمینه های مختلف

از رکود تا رکورد

افراد موفق در طول تاریخ

این افراد در زندگی خود، از بدو تولد موفق و شناخته شده نبودند. بلکه آنها در پی شکست هایی بزرگ موفق شدند از رکود به رکورد برسند و خود را بازیابی نمایند و راه خود را در زندگی از سر گیرند. آنچه که مهم است روش های موفقیت نیست زیرا در میان آنها متفاوت است اما مهمتر از آن دوباره از سر گرفتن راه است. آری شکست مقدمه ای است بر پیروزی و می توان شما را از رکود تا رکورد سوق دهد.

آلبرت انیشتین

آلبرت انیشتین به عنوان یکی از افراد موفق در طول تاریخ در سال ۱۸۷۹ به دنیا آمد. مردی که همه ما به عنوان یکی از درخشان ترین ذهنهایی که معرفی شده اند می شناسیم. او یک بار در زندگی یک شکست بزرگ را تجربه کرده بود. در حقیقت انیشتین تا ۴ سالگی صحبت نمی کرد. در سال ۱۸۹۵ و در سن ۱۶ سالگی، وی موفق به قبولی در آزمون برای ورود به مدرسه پلی تکنیک فدرال سوئیس نشد.

او طی دوران تحصیل خود در آنجا بسیار ضعیف عمل کرد. در حقیقت در آن شرایط سختی که قرار داشت نمی توانست تلاش خوبی از خود نشان دهد. هنگام فوت پدر، آلبرت احساس شکست بزرگی داشت و همین باعث شد جوان کاملاً دلخراشی شود.

وی پس از فارغ التحصیلی، سرگردان شد و مطمئن نبود که با زندگی خود باید چه کند. پس از مدتی به عنوان یک نماینده دفتر بیمه مشغول به کار شد و در تلاش برای فروش بیمه، در به در خانه ها رفت. سرانجام ۲ سال بعد آلبرت به عنوان دستیار بازرس در دفتر ثبت اختراع کار گرفت و برنامه های ثبت اختراع را برای انواع دستگاه ها ارزیابی کرد.

البته این همان فردی است که با انجام کارهای پیشگامانه در فیزیک و ریاضیات، تئوری نسبیت را برای ما به ارمغان آورد و به ما کمک کرد تا درک های عمیق تری درباره کارکرد جهان درک بهتری داشته باشیم. همچنین با تدوین چندین قانون اساسی که حاکم بر فیزیک است، موفق به دریافت جایزه نوبل شد. در نهایت نیز موفق شد در سال ۱۹۲۱ بحث تئوری کوانتومی را شروع و راه اندازی کرد. پس از آن او به یکی از افراد موفق در طول تاریخ شناخته شد.

بیل گیتس

بیل گیتس یکی دیگر از افراد افراد موفق در طول تاریخ و در کا دنیا است که پس از شکستی سخت موفق به پیشرفتی جهانی شد. بیل گیتس متولد ۱۹۵۵ در سیاتل  واشنگتن است. او به هیچ وجه مانند دیگر کودکان درگیر کودکی نبود. در حقیقت دارای یک تربیت پایدار در طبقه متوسط ​​ بود. پدرش ویلیام گیتس یک وکیل مشهور بود. در ابتدا والدین گیتس در نظر داشتند که او از پدرش پیروی کند و وکیل شود.

در اوایل ۱۷ سالگی گیتس شرکتی را با دوست دوران کودکی خود به نام Traf-O-Data تشکیل داد و توانست  روحیه کارآفرینی خود را نشان دهد. در واقع او با این کار در تلاش بود، داده های خام پیشخوان های ترافیکی را تحلیل و پردازش کند.  این داده ها در قالب گزارش به مهندسان راهنمایی و رانندگی داده می شد. هدف آنها ساختن یک دستگاه سخت افزاری بود که بتواند نوارهای داده ترافیکی را بخواند و نتایج را بدون نیاز به انجام کار دستی، تولید کند.

در یک روز بزرگ ، یکی از  سرپرستان اداره ترافیک شهرستان سیاتل به دیدن آنها رفت تا با کار آنها بیشتر آشنا شود اما متاسفانه دستگاه نتوانست به خوبی کار کند. می توان گفت این شکست بزرگی برای گیتس به حساب می آمد اما او درس ارزشمندی از این اتفاق گرفت و کار خود را ادامه داد.

در سال ۱۹۷۳، گیتس پس از به ثمر رساندن نمره تقریباً کامل از ۱۵۰۰ و ۱۶۰۰، در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد. یک  سال بعد گیتس برای راه اندازی مایکروسافت با پل آلن از هاروارد خارج شد. این تصمیم او در حالی که در آن زمان بحث برانگیز و مطرح بود. والدین وی بسیار تلاش کردند تا او را متقاعد کنند اما ای تصمیم راهی بود که گیتش ادامه داد و امروز نیز به عنوان یکی از برترین افراد موفق در طول تاریخ شناخته می شود.

چارلی چاپلین

بازیگر مشهور چارلی چاپلین یکی دیگر از افراد موفق در طول تاریخ متولد سال ۱۸۸۹ در لندن است. در سالهای اولیه چاپلین در بهترین حالت سرسخت بود. پدر چاپلین که در فقر متولد شده بود، آنها را در سن ۲ سالگی رها کرد و مادر آنها را تنها گذاشت. پدر وی هیچ گونه کمک مالی برای خانواده نکرد و چاپلین در سن ۷ سالگی، مجبور شد به یک خانه کار برود. این مؤسسات در انگلستان جبهه های فقیر را به یک کلیسا برای کار در ازای اتاق و غذا  اعزام می فرستادند.

پس از مدت کوتاهی از خانه کار به خانه بازگشت. مادر چاپلین به دلیل مشکل روانی، او را در سن ۹ سالگی مجبور کرد که مجدداً به خانه کار برگردد. دو سال پس از آن پدر چاپلین  که الکلی خشمگین بود، در اثر سیروز کبد درگذشت.

مادر چاپلین پس از آن چندین سال مقابله با بیماری روانی ، به طور دائم به آسایشگاه روانی منتقل شد و در آنجا ماند تا زمان مرگش در آنجا ماند. در این میان چاپلین و برادرش سیدنی به تنهایی زندگی می کردند، اغلب اوقات روزها بدون غذا می ماندند. در حالی که چاپلین تلاش کرد در پی همه آشفتگی های خانوادگی زنده بماند.

در این مدت چاپلین در نمایش های صحنه ای شرکت کرد و استعدادهای کمدی خود را به همراه توانایی های رقصنده خود تقویت کرد. سرانجام ، او راهی هالیوود در کالیفرنیا شد. جایی که چاپلین به طرز شگفت آوری دست به کار شد و تنها کسی بود که بعدها به عنوان بزرگترین بازیگر فیلم سکوت  و یکی از افراد موفق در طول تاریخ شناخته شد.

کریس گاردنر

داستان زندگی کریس گاردنر به عنوان یکی از شناخته شده ترین افراد موفق در طول تاریخ در سال ۲۰۰۶ در یکی از فیلم های الهام بخش در تاریخ کنونی با نام تعقیب شادی و با بازی ویل اسمیت ساخته شد که در میان بسیاری از تماشاگران محبوبیت بالایی کسب کرد. گاردن متولد ۱۹۵۴ ، یک تربیت خشن داشت. با پدری که هیچوقت در زندگی وی حضور نداشت.

در سال ۱۹۷۷، گاردن با شری دیسون ازدواج کرد. او پس از یک رابطه ۳ ماهه با زن دیگری که از او فرزندش را باردار بود، تصمیم به ترک همسر اول خود گرفت. در سال ۱۹۸۱پسرش کریستوفر گاردنر جونیور زمانی که مشغول به کار به عنوان دستیار آزمایشگاه تحقیق در UCSF بود، متولد شد. او درآمد کافی برای برای امرار معاش و گذراندن زندگی و تامین رفاه خانواده خود نداشت. این امر منجر به تصمیمی مبنی بر فروشندگی تجهیزات پزشکی شد.

گاردنر توانست در حد بخور و نمیر پولی کسب کند اما این کافی نبود و او متعهد به زندگی بهتر بود، زندگی ای که درگیر اینگونه تلاش و آشفتگی نیست. گاردنر با مردی که راننده فراری قرمز رنگ بود ملاقات کرد که در نهایت او را به یک مسیر شغلی هدایت کرد تا یک کارگزار بورس شود. اکنون از او به عنوان یکی از افراد موفق در طول تاریخ یاد می شود.

هریسون فورد

بسیاری از مردم هریسون فورد را به خاطر نقشهای مهم او در فیلمهایی که اکنون بخشی از فرهنگ و تاریخ آمریکا هستند، می شناسند. وی یکی دیگر از افراد موفق در طول تاریخ است که چندین بار از زندگی خود به عنوان یک شکست شخصی و حرفه ای یاد کرده است. واضح است که او یکی از مشهورترین افرادی است که تا به حال در تجارت فیلم کار کرده است و برای اجراهای خود دستمزد بالایی را درخواست می کند اما زندگی او همیشه آفتاب و رنگین کمان نبود.

پدر و مادر فورد در سال ۱۹۴۲ در شیکاگو متولد شدند و ارتباطی با صنعت سرگرمی داشتند. پدر وی بازیگر سابق و مادرش دوبلور سابق رادیو بود. به نظر می رسید بازیگری در خون او است. پس از فارغ التحصیلی از کالج ویسکانسین، فورد در سن ۲۲ سالگی عازم لس آنجلس شد تا هنر خود را در موقعیت های مختلف امتحان کند.

فورد دو سال کارهای عجیب و غریب و بیت های کوچک را در میان کارهای خود انجام داد، البته قبل از آنکه اولین نقش خود را به عنوان زنگوله در فیلم Dead Heat on a Merry-Go Round  بگیرد. اعدام های استودیویی برای فورد جوان سخت بود، هر چند به او گفته بودند که هرگز او این کار را انجام نمی دهد.

با این حال فورد حاضر به تسلیم نشد و ۹ سال بعد او نقش برجسته خود را در فیلم جورج لوکاس با عنوان گرافیتی آمریکایی، به دست آورد. همین نقش و ارتباط او با لوکاس بود که به او کمک می کرد که او را به سمت ستاره شدن سوق دهد. این نقطه عطفی بود که باعث شد فورد به یکی از افراد موفق در طول تاریخ شناخته شود.

رولینگ

رولینگ از جمله افراد موفق در طول تاریخ است که نویسنده سری کتاب های محبوب هری پاتر می باشد. او در سال ۱۹۶۵ متولد شد، با کودکی پرشور و بزرگ روبرو شد که شامل یک رابطه دشوار غالباً با پدرش می شد. علاوه بر آن او با بیماری مادرش سر و کار داشت. در سال ۱۹۸۲، او در سن ۱۷ سالگی تلاش کرد که در دانشگاه آکسفورد پذیرش شود. در عوض در ثبت نام در دانشگاه اکستر، جایی که لیسانس هنر خود را به زبان فرانسه و کلاسیک گرفته بود ، شکست خورد و رد شد. وی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه در سن ۲۱ سالگی به لندن نقل مکان کرد تا برای سازمان عفو بین الملل کار کند.

پس از لندن او به همراه دوست پسرش به منچستر نقل مکان کرد. آنجا بود که او در سن ۲۵ سالگی، در حالی که در قطار ۴ ساعته که با تاخیر وارد شده بود، ایده یک جادوگر جوان در ذهن او ظاهر شد. بعدها اظهار کرد که این تصویر کاملاً شکل گرفته بود و همه آنچه او نیاز داشت جمع آوری و تصور جزئیات آن بود.

تنها چند ماه کوتاه بعد از آن بود که مادرش از بیماری مولتیپل اسکلروزیس درگذشت و این اتفاق او را بسیار آشفته و ناراحت کرد. در پی درگذشت مادرش، تنها چند ماه پس از آن  او برای آموزش زبان انگلیسی به پورتو، پرتغال رفت. در آنجا با مردی آشنا شد و با او ازدواج کرد، باردار شد و دختر خود را به دنیا آورد.

گزارش ها حاکی از آن بود که او در منزل مورد سوء استفاده همسرش قرار می گرفت که منجر به جدایی و طلاق نهایی شد. با گذشت تنها سه فصل از هری پاتر، در اواخر سال ۱۹۹۳ هنگامی که او در سن ۳۸ سالگی به سر می برد، به ادینبورگ نقل مکان کرد تا با خواهرش زندگی کند.

در آن مرحله  او خود را یک شکست خورده بزرگ قلمداد می کرد. او تقریباً در هر کاری که برای آن در زندگی تلاش کرده بود شکست خورده بود. این امر به افسردگی بالینی و خودکشی او شد. دو سال بعد و در سال ۱۹۹۵ ، پنج سال پس از رسیدن به ایده اولیه، وی موفق شد نسخه خطی را برای هری پاتر و سنگ جادوگر به پایان برساند. او نماینده چاپ داشت اما پس از یک سال تلاش برای انتشار آن  همه انتشارات بزرگ کتاب آن را رد کردند.

تا سال ۱۹۹۶ هنگامی که یک خانه ادبی کوچک در لندن به نام بلومزبورای، کتاب چراغ سبز و پیشرفت بسیار اندک ۱۵۰۰ پوند را ارائه داد  و این کار را تنها به خاطر دختر خود منتشر کرد. در سال ۱۹۹۷، هفت سال پس از ایده اولیه با عنوان جادوگر جوان، اولین کتاب هری پاتر منتشر شد. طبق گفته فوربس  تا سال ۲۰۰۴ ، رولینگ اولین نویسنده ای بود که از طریق نوشتن کتاب میلیاردر شد. او با داشتن چنین سرگذشتی سخت و پر از شکست در نهایت موفق شد از او به عنوان یکی از افراد موفق در طول تاریخ یاد شود.

 

*موفقیت کلید شادی نیست ، شادی کلید موفقیت است.اگرآنچه انجام میدهی دوست بداری ، موفق خواهی بود.*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی