مجله دپارتمان مسکن چاردیواری

مقالات متنوع و کاربردی در زمینه های مختلف

بلندترین آسمان خراش های جهان

رده بندی بلندترین برج های جهان

در جهان ۲۲ برج به عنوان بلندترین برج های جهان رتبه بندی شده اند که از میان آنها برج خلیفه در دبی از سال ۲۰۱۰ به عنوان بلندترین برج جهان شناخته شده و تا به امروز به عنوان یکی از بلندترین برج های جهان پادشاهی می کند. کوتاهترین برج موجود در این فهرست برج زیفنگ در چین است که ۱،۴۷۶ فوت ارتفاع دارد. تنها یک برج آمریکایی که یک مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک می باشد، با کسب ۲۲ امتیاز مقام برتر را در این رقابت به خود اختصاص داد.

امروزه در رده بندی بلندترین برج های جهان، برج امپایر ایالتی نیز ۴۵ امتیاز را به دست آورد و توانست به عنوان یکیاز برترین ها شناخته شود. با استفاده از داده های مرکز آسمان خراش، پایگاه داده ای که توسط شورای برج های بلند و زیستگاه شهری نگهداری می شود، در حال حاضر ۲۲ مورد از بلندترین برج های جهان رتبه بندی شده اند که در اینجا قصد داریم به چند مورد از این پایگاه داده بلندترین برج های جهان بپردازیم.

بلندترین برج فعلی جهان، برج خلیفه در دبی با ۲۷۷۱۶ قد می باشد که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند و هر ساله آسمان خراش های و برج های بیشتری در آسیا و خاورمیانه طراحی و به مرحله ساخت می رسند که کههمچنان در حال افزایش هستند. شش مورد از آنها به عنوان بلندترین برج های جهان در چین واقع شده اند.

بلند ترین برج های جهان

تنها آسمان خراش آمریکا که این فهرست قرار دارد یکی از تجارت های جهانی در نیویورک است. تعدادی از برج های موجود در این فهرست، از جمله گلدن فانینس ۱۱۷ در تیانجین، چین و میدان مالی بین المللی سوژو در سوژو، هنوز در دست ساخت هستند اما قریباً به تمام قد خود رسیده است. در ادامه به تعدادی از شناخته شده ترین و بلندترین برج های جهان که در حال حاضر رتبه بندی شده اند، اشاره ای خواهیم داشت.

 ۱_برج خلیفه

برج خلیفه در دبی به عنوان یکی از بلندترین برج های جهان شناخته شده است که قد آن ۲،۷۱۶ فوت و دارای ۱۶۰ طبقه می باشد. موقعیت جغرافیایی این برج در دبی ، امارات متحده عربی می باشد. رونق نفت در امارات متحده عربی ثروت بی سابقه ای برای این ملت کوچک ایجاد کرد. حاکمان دبی شیخ مکتوم بن راشد آل مکتوم و جانشین وی، محمد بن راشد آل مکتوم، طرحی را برای تبدیل شهر به مقصد برتر گردشگری جهان به اجرا گذاشتند. ساختن نقاط دیدنی عجیب و غریب مانند برج خلیفه کلید این طرح بود.

برج خلیفه با ارتفاع ۲،۷۱۷ پا با ۱۶۰ طبقه، در بالاترین سطح برج های جهان در سال ۲۰۱۰ افتتاح شد. همچنین این عناوین رکورد جهانی گینس را برای بلندترین سازه انسانی و بالاترین رستوران در اختیار دارد که یکی از آنها بلندترین عرشه مشاهده شده تا سال ۲۰۱۵ می باشد که در نوع خود در میان بلندترین برج های جهان بی نظیر است.

استراتژی دبی برای ساختن نقاط دیدنی عجیب ادامه دارد. این شهر در رده های پربازدیدترین شهرهای جهان قرار دارد که طبق چهاردهمین دوره شهرهای مقصد مسترکارد، این شهر چهارم است و پیش بینی می شود امسال ۱۶٫۷ میلیون بازدیدکننده داشته باشند. برج خلیفه بخش عمده ای از این رشد بوده است که اخبار و گزارش جهانی ایالات متحده آن را به عنوان جاذبه شماره ۵ دبی معرفی کردند.

طبق صحبت های یکی از کسانی که وارد این برج شده است، ایشان اینگونه ورود خود به برج را بیان می کند:

وقتی برای اولین بار در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ به این شهر سفر کردم، می دانستم که باید بروم اما پس از گذرپرداخت ۴۰ دلار و چند ساعت حضور در عرصه رصد، آرزو می کردم که از آنجا خارج شوم و فقط از پایین از منظره آن لذت می بردم.

 ۲_برج شانگهای

این برج به عنوان یکی از بلندترین برج های جهان دارای ارتفاع ۲،۰۷۳ و دارای ۱۲۸ طبقه می باشد. موقعیت جغرافیایی این برج در شانگهای، چین می باشد. برج شانگهای در منطقه مالی و تجارت لوجیازویی پودونگ است که مرکز مالی جهانی شانگهای در شرق و برج جین مائو در شمال آن قرار دارد. این برج به عنوان یکی از بلندترین برج های جهان و بلندترین برج چین و رتبه دوم جهان را به طور کلی در رده های بعدی به دست آورده است. این برج حدود ۳۲۶٫۸۷۸ فوت مربع طول دارد و فضای کف آن در حدود ۵۷۶،۰۰۰ متر مربع  که چیزی معادل ۶،۲۰۰،۰۱۲ فوت مربع است، می باشد و دارای ۵ سطح زیرزمین ، ۱۲۷ طبقه بالاتر از زمین و ۵ طبقه تریبون است.

برای گردشگران  بازدید از برج شانگهای کامل نمی شود مگر با بالا رفتن به رصدخانه شانگهای که بالاترین عرشه سرپوشیده  شناخته شدهدر جهان را شامل می شود. از این ارتفاع می توان از یک منظره پانورامای منحصر به فرد از رودخانه هوانگپو  و بوند که در غرب آن قرار دارند و از چند برج دیگر مانند برج جین مائو و مرکز مالی جهانی در ساحل شرقی لذت برد. در بدو ورود به گردشگران توصیه می شود ابتدا از سالن نمایشگاه در طبقه B1 بازدید کنند و سپس به طبقه ۱۱۸بروند که می توانند به کمک آسانسور اکسپرس مستقیماً و به مدت زمان ۵۵ ثانیه به آنجا بروند. در آخر اگر زمان کافی داشتند به نمایشگاه چشم شانگهای در طبقه ۱۲۵ و ۱۲۶ نیز سر بزنند و از آنجا دیدن فرمایند.

۳_برج ساعت سلطنتی مکه

این برج به عنوان یکی از بلندترین برج های جهان دارای ارتفاع ۱،۹۷۲ فوت و دارای ۱۲۰ طبقه می باشد. مکان آن در  مکه ، عربستان سعودی است. مجموعه برج های ساعت سلطنتی مکه با نام برج های ابیج البیت معروف است که در نزدیکی مسجد الحرام در مکه ، عربستان سعودی واقع شده است. این برج به عنوان یکی از بلندتری برج های جهان دارای یک مجموعه مسکونی و هتل است. ساخت و ساز آن در سال ۲۰۰۴ آغاز و در سال ۲۰۱۲ به پایان رسید.

ساختار برج بیش از هفت برج مرتفع در بالای تریبونها پخش شده است. بلندترین برج تزئین شده با ساعت سلطنتی مکه  با ارتفاع ۶۰۱ متر از سطح زمین بلندتر است که باعث می شود آن را به یکی از ۱۰ برج بلند جهان تبدیل کند.

این برج عظیم به عنوان یکی از بلندترین برج های جهان در بخشی از پروژه موقوفه پادشاه عبدالعزیز ساخته شده است که هدف از آن مدرن سازی این شهر برای ارائه خدمات اقامتی در سطح جهانی برای افزایش تعداد بازدید کنندگان و ساکنان شهر مقدس مکه است.

گروه بن لادن سعودی، توسعه دهنده پروژه برج برج ساعت سلطنتی مکه است. همچنین قابل ذکر است که قرارداد طراحی و معماری این مجموعه در سال ۲۰۰۱ به دارالحصاص اهدا شد.

 ۴_برج پینگ مرکز مالی

ارتفاع این برج به عنوان یکی از بلندترین برج های جهان ۱۹۶۵ فوت می باشد و تعداد طبقات آن ۱۱۵ طبقه می باشد. موقعیت جغرافیایی آن در شنژن در کشور چین می باشد. همچنین ساخت این برج در سال ۲۰۱۷ به پایان رسید. پینگ یک مرکز مالی در منطقه فوتین شهر واقع شده و نسل جدیدی از برج نمونه اولیه آسیا را نشان می دهد که بسیار بلند، بسیار متراکم و به هم پیوسته است. ارتفاع برج پینگ یک مرکز مالی از یک مکان برجسته در مرکز شهر بالاتر می رود و متناسب با خصوصیات تجاری و مسکونی همسایه های خود و همچنین راهرو سریع راه آهن، به سرعت به دلتای رود مروارید متصل می شود. در نقطه اوج این برج نمادی از شهری قرار دارد که شاهد رشد بی سابقه شهری از ۳۰۰۰۰۰ نفر تا حدود ۱۰ میلیون نفر در ۳۵ سال و تبدیل شدن آن به اولین منطقه ویژه اقتصادی چین بود.

شکل برج از نوع کابل استیل است که به نظر می رسد به یکباره توسط آسمان و زمین کشیده شده است. در بالای برج، نمایی از تشکیل یک هرم شکل گرفته که زیبایی برجسته ای را به برج می بخشد. این فرم بر هشت ستون کامپوزیت که خارج از پاکت ساختمان بیرون می زنند تأکید می کند. این طرح نه تنها از لحاظ بصری جذاب است بلکه عملی نیز هست. شکل برجسته برج باعث بهبود عملکرد ساختاری در مقابل باد می شود که می تواند بارهای باد پایه را به میزان ۳۵درصد کاهش دهد.

نمای مرکز مالی پینگ یکی از مهمترین ویژگی های آن است. در زمان ساخت و تکمیل، این برج با بزرگترین نمای فولاد ضد زنگ در جهان تا به امروز تزئین شده که در مجموع از ۱۷۰۰ تن فولاد ضد زنگ ۳۱۶L  استفاده می شود. این ماده به دلیل مقاومت در برابر خوردگی به طور خاص برای این پروژه انتخاب شده است که با وجود جو ساحلی شورزن شنزن، برای چندین دهه ظاهر برج پینگ را تغییر نمی دهد.

 ۵_گلدن فایننس ۱۱۷

ارتفاع این برج به عنوان یکی دیگر از بلندترین برج های جهان ۱،۹۵۷ فوت و تعداد طبقات آن ۱۲۸ طبقه می باشد. موقعیت جغرافیایی آن تیانجین در کشور چین می باشد و انتظار می روند که ساخت این برج در سال ۲۰۲۰ به پایان برسد. برج گلدن فایننس۱۱۷ واقع در منطقه تجاری جدید با نام تجاری تیانجین واقع در بلندترین و برجسته ترین توسعه در سطح شهر خواهد بود. این برج ترکیبی از کاربردها از جمله فضای اداری در طبقات پایین و یک هتل لوکس در طبقات بالا خواهد بود. توسعه اطراف گلدنین متروپولیتن برای فعال کردن این برج مرکزی واقع شده است که شامل یک منطقه بزرگ مسکونی با سطح بالا، مکانهای تفریحی، دو میدان بین المللی چوگان استاندارد، امکانات آموزشی، فروشگاه های خرده فروشی و فضای سبز است. یک برج اداری ۲۰۰ متری در همان نزدیکی واقع خواهد شد که شرایط فنگ شویی را برای منطقه توسعه تعیین شده، برآورده می کند.

طراحی این برج شبیه به یک چوب پیاده روی با فرم بلند و باریک است که توسط یک دهلیز به شکل الماس پوشانده شده است. با استفاده از این ویژگی جالب، میهمانان هتل و گردشگران می توانند از یک عرشه چرخان برای مشاهده اطراف و یک مکان غذاخوری خوب بازدید کنند. همچنین این برج دارای اقامتگاه اداری درجه یک و آسانسور دو طبقه خواهد بود. لابی های آسمانی در ارتفاعات مختلف در امتداد برج قرار گرفته اند و نقاط دیدنی و متنوعی از مناطق اطراف را  به بیننده نشان می دهد.

این ساختمان بسیار باریک است و نسبت ارتفاع به عرض آن ۹٫۵ است و از ۷٫۰ که حد تعیین شده توسط کد لرزه ای چینی می باشد، فراتر رفته است. به همین دلیل مجموعه سختگیرانه تری از معیارهای کنترل باید اتخاذ شده باشد که منجر به ایجاد مجموعه ای چالش برانگیز از الزامات ساختاری شود. بارزترین اجزای سازه برج ، مگاولوم ها هستند که از هر چهار گوشه آن بلند می شوند. این مگاولوم ها تا قسمت بالای تاج امتداد دارد. تیرهای متصل، پایه های انتقال و پرانتزهای مگا به طرز زیبایی در پشت دیوار پرده بازتابنده آلومینیومی و نقره ای ساختمان پنهان شده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی