مجله دپارتمان مسکن چاردیواری

مقالات متنوع و کاربردی در زمینه های مختلف

سرمایه گذاری ملکی

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری ملکی چیست؟

سرمایه گذاری ملکی یکی از سرمایه گذاری هایی می باشد که در زمینه املاک و مستغلات صورت می گیرد. ملک شما ممکن است یک خانه کوچک، یک ویلای تفریحی، یک زمین و یا یک آپارتمان باشد. حال شما به روش های مختلفی می توانید از این سرمایه ای که در دست دارید سود کسب کنید. برخی افراد ترجیح می دهند به جای اینکه ملک خود را بفروشند، آن را اجاره دهند و به صورت سالانه یا ماهانه منبع درآمدی داشته باشند. این به نوعی یک سرمایه گذاری ملکی تمام عیار می باشد. در صورتی که اطلاعات چندانی از این کار ندارید و  تمایل دارید وارد کار املاک و سرمایه گذاری ملکی شوید، باید به برخی نکات در این زمینه توجه کنید. در ادامه قصد داریم به هر یک از این موارد اشاره ای داشته باشیم.

نکات مهم در سرمایه گذاری ملکی

شما پیش از هر کاری باید زمینه سرمایه گذاری ملکی و در مورد املاک و مستغلات اطلاعات خوبی داشته باشید. آنچه که در اینجا می تواند بسیار به شما کمک کند، برنامه ریزی و مدیریت ملکی شما می باشد. در صورتی که برنامه سرمایه گذاری آماده باشید، با داشتن یک برنامه ریزی صحیح و مدیریت با درایت، می توانید در ای راه موفق شوید. سرمایه گذاری ملکی یکی از کارهایی است که هیچوقت شخص سرمایه گذار نباید در آن متضرر شود. البته در برخی مواقع شرایط ضرر و زیان اجتناب ناپذیر است. این مورد نیز یکی از نکاتی است که همیشه باید به آن توجه داشته باشید و این مسئله نباید باعث شود شما خیلی زود از این کار مایوس شوید. بلکه این موارد از فراز و نشیب کاری شما می باشد و شما رفته رفته در این زمینه تجربه کافی را کسب خواهید کرد که در نهایت شما به فردی کارکشته و باتجربه تبدیل خواهید شد.

خرید ملک و سرمایه گذاری ملکی

با داشتن یک سرمایه اولیه برای ورود به بازار ملک شما باید ارزش متعارف بازار را بشناسید. این بدان معنا است که شما باید یک معامله سودمند داشته باشید. بای ملکی را خریداری کنید که از ارزش متعارف بازار کمتر باشد و این دقیقاً به معنای سود کردن شما در معامله ملکی می باشد. البته دقت کنید که شما تنها نباید یک ملک را با قیمت پایین و در حد توانتان خریداری کنید. این کار نمی تواند تضمین کننده سرمایه گذاری ملکی برای شما باشد. بلکه باید یک ملک خوب را که ارزش آن بیش از سرمایه شما می باشد با هزینه کمتر بخرید. این کار مستلزم این است که شما در این زمینه مهارت و توانایی های خود را بالا برده باشید.

تحقیق و کسب تجربه در سرمایه گذاری ملکی

همانطور که گفتیم سرمایه گذاری ملکی یکی از کارهایی است که نیاز به تجربه و تحقیق دارد. یعنی شما به یکباره نمی توانید در این راه کار کشته شوید. برای این منظور باید به موارد زیر بسیار توجه داشته باشید:

 • شناخت مناطق:

  قیمت ملک در استان های مختلف، متغیر می باشد. به عنوان مثال تهران و دیگر کلان شهرها، قیمت ملک در آنها نسبت به سایر شهرها بالاتر می باشد و با توجه به وسعت مناطق آن، میزان مستاجر و خریدار زیر متفاوت است. مناطق خوشنام و بدنام، مناطق کم تردد و مناطق پردد، مناطق تجاری و مناطق تفریحی، مواردی هستند که می توانند در خرید و فروش و یا اجاره ملک موثر باشند. بنابراین پیش از هر کاری باید مناطق مختلف شهری که می خواهید در آن سرمایه گذاری ملک انجام دهید را به خوبی بشناسید.

 • دقت در خرید ملک:

  هنگام خرید ملک باید بسیار دقت کنید که ملک را تنها با قیمت پایین خریداری نکرده باشید. اینکه ملک در چه منطقه و موقعیتی قرار دارد می تواند سود شما را چندین برابر افزایش و یا کاهش دهد. ممکن است شما هنگام خرید به منطقه توجه نکرده باشید و پس از خرید متوجه شوید که منطقه خوش نامی نیست. قطعاً ای مسئله می تواند بر رهن، اجاره و یا فروش آن تاثیر بگذارد. در مناطقی که از نام و شهرت خوبی برخوردار نیستند، میزان مستاجر نیز کم می باشد. بنابراین شما خیلی زود به سود نخواهید رسید و برای گرفتن مستاجر باید مدتها انتظار بکشید.

 • بازگشت سرمایه:

  زمانی که خانه ای را برای خرید در نظر می گیرد، باید میزان تعمیرات مورد نیاز آن را نیز بررسی کنید. خانه ای را انتخاب کنید که قیمت آن کمتر از تعرفه بازار باشد و میزان تعمیرات کمتری لازم داشته باشد. در چنین مواقعی باید از خود بپرسید که آیا هزینه ای که صرف می کنید، باز می گردد یا خیر؟ در صورتی که هزینه شما بازگردد، این سرمایه گذاری ملکه خوب می باشد اما در صورتی که کمتر از آن سرمایه گذاری ملکی که انجام داده اید دستتان را گرفت، شما معامله خوبی انجام نداده اید. علاوه بر این دو حالت، در صورتی که سرمایه گذاری ملکی با هزینه ای بالاتر از آن به حساب شما بازگشت، بنابراین شما یک معامله عالی و حرفه ای انجام داده اید.

 • کارشناس ملکی:

  برای انجام یک سرمایه گذاری ملکی و شناخت ملک، شما به یک کارشناس ملکی نیاز خواهید داشت که با او در ارتباط باشید و سوالات خود را درباره ملک و منطقه بپرسید. او با توجه به تجربه بالایی که دارد می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.

مدیریت سرمایه گذاری ملکی

پس از رعایت تمامی موارد بالا شما باید یک مدیریت صحیح و برنامه ریزی شده بر سرمایه گذاری ملکی خود داشته باشید. پس از خرید ملک و اجاره یا رهن آن، نباید آن را به حال خود رها کنی و باید به نگهداری و مراقبت از آن توجه ویژه ای داشته باشید. البته سخت گیری بیش از حد هم نباید صورت گیرد. در صورتی که ملک را به مستاجری بسپارید که به آن آسیب بزنند و سر یک سال شما را با هزینه های بسیاری متضرر کند، شما مدیریت خوبی نداشته اید. برای مدیریت صحیح دارایی ها و املاک خود باید در این مورد در ابتدای امر به مستاجر خود موارد لازم را یادآوری و تاکید کنید و در صورت لزوم آنها را در قرارداد قید کنید. با این حساب پس از یک سال در صورتی که مستاجر هر گونه خسارتی به ملک شما وارد کرده باشد، باید آن را جبران کند.

با اورژانس مسکن چاردیواری سرمایه ی گذاری امنی در حیطه ی املاک و مستغلات داشته باشید

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی