مجله دپارتمان مسکن چاردیواری

مقالات متنوع و کاربردی در زمینه های مختلف

فرارازگرانی ملک در کلان شهرها

گرانی ملک

گرانی ملک  از کجا آغاز شد؟

گرانی ملک  یکی از موارد بسیار مهمی است که در چند سال گذشته مردم کشور ما را درگیر کرده است، به ویژه که وضعیت اقتصادی روز به روز در حال پیشرفت است و از سویی دیگر مردم روز به روز توان خرید را بیش از پیش از دست می دهند. از سال ۹۶ قیمت مسکن دچار برخی نوسانات شد و باعث شد مردم بیش از اینکه به فکر خرید مسکن باشند، از مسکن های پیش فروش و یا رهن و اجاره مسکن استقبال کنند. زیرا مجبور نخواهند بود به صورت یکجا هزینه هنگفتی را پرداخت کنند. پس از سال ۹۶ در سال ۹۷ و با افزایش نرخ ارز، بازار مسکن نیز وارد نوساناتی  شد که تا پیش از آن بی سابقه بوده است.افزایش نرخ ارز در سال ۹۷ به طور بی سابقه ای رخ داد و این امر باعث شد بازارهای موازی خود از جمله بازار سکه و طلا و بازار مسکن را تحت شعاع خود قرار دهد. با این اتفاق قیمت مسکن به طور بی سابقه ای به صورت صعودی در مدت زمانی اندک پیشروی کرد و گرانی ملک  به شکلی بی سابقه رخ داد، به گونه ای که مردم قدرت خرید مسکن را از دست دادند.

گرانی ملک  و افزایش قیمت مسکن از پایتخت آغاز شد و به کلانشهرها  رسید. در این راستا بسیاری از کارشناسان بازار مسکن و فعالان اقتصادی دست به کار شدند تا راه و چاره ای برای افزایش توان خرید مردم و کاهش قیمت مسکن و مقابله با گرانی ملک  بیابند. راهکارهای بسیاری نیز در این زمینه ارائه شد، از جمله افزایش میزان تسهیلات بانکی، طرح های پیش خرید واحدها آپارتمانی، افزایش میزان ساخت و ساز، کاهش قیمت مصالح ساختمانی و … می باشد.

گرانی ملک

وضعیت گرانی ملک  در کلانشهرها

بازار مسکن با برخی اقدامات فعالان اقتصادی و مسئولین تا حدودی تحت کنترل درآمد و مردم دوباره توانستند توان خرید مسکن را در خود بازیابی نمایند. راهکارهایی که توسط فعالان عرصه مسکن ارائه شد از اردیبهشت سال ۹۸ آغاز شد، هر چند این کاهش چندان مشهود نبود اما در تابستان ۹۸ ما شاهد کاهش قیمت مسکن در برخی از مناطق تهران که رکود بازار مسکن بالا بود، بودیم. این کاهش قیمت مسکن به دیگر مناطق تهران نیز سرایت کرد و باعث شد قیمت مسکن رفته رفته به یک قیمت متناسب برسد و گرانی ملک  سایه اش از اکثر مناطق تهران و کلانشهرها  کم شود. پیش بینی های انجام شده در این زمینه حاکی از آن بود که تا آخر تابستان، بازار مسکن به یک ثبات برسد و اینگونه نیز شد.این در حالی است که قیمت مسکن در برخی مناطق پایتخت در مهرماه ۹۸ افزایش پیدا کرد، در عین حال در آبان ماه در برخی از مناطق که بسیار مورد توجه هستند، روند کاهش قیمت مسکن را شاهد بودیم. با این وجود این افزایش و کاهش قیمت مسکن تاثیری بر معاملات انجام شده در بازار مسکن نداشته است.

با رسیدن به یک ثبات در بازار ارز، قیمت مسکن نیز توانست تا حدودی به یک ثبات نسبی دست یابد و این باعث شد میزان معاملات در این بازار افزایش پیدا کرد. گرانی ملک  تا حدودی در سال گذشته به یک غول تبدیل شده بود که بسیاری از مردم را که در آستانه خرید مسکن بودند، درگیر و نگران کرد اما اکنون این غول شکست خورده است و مردم با خیالی آسوده می توانند نسبت به خرید مسکن اقدام نمایند.

کلان شهرها

آخرین آمار از گرانی ملک  در کلانشهرها

وضعیت بازار مسکن در یک ماه گذشته حاکی از آن است که که ما دیگر شاهد گرانی ملک  مشابه سال ۹۷ نخواهیم بود و قیمت مسکن در کلانشهرها  دچار نوسان قیمت نخواهد شد. البته ناگفته نماند که هر چه به پایان سال و فصل جابجایی و خرید و فروش ملک نزدیک تر می شویم، قطعاً گرانی ملک  حداقل به صورت اندک را خواهیم داشت.آمار میزان معاملات در پایتخت نشان می دهد که قیمت مسکن تا اواخر تابستان متوقف شد و پس از آن تا آبان ماه نیز کاهش قیمت مسکن در تهران و کلانشهرها  را به گونه ای داشتیم که میزان معاملات مسکن انجام شده در کلانشهرها  تا آبان ماه ۹۸ به طور قابل توجهی افزایش یافت. اما چه چیز می تواند منجر به خارج شدن وضعیت بازار مسکن از گرانی و رکود و تورم شود و آن را وارد مرحله آرام کند؟طبق گفته یکی از کارشناسان بازار مسکن قرار گرفتن بازار مسکن در وضعیت آرام و به دور از تورم و رکود، مستلزم آن است که امکانات و درخواست مسکن به درستی به سمت کلانشهرها  هدایت شود و نقدینگی به خوبی کنترل شود تا تورم کاهش پیدا کندو بازار مسکن روندی آرام را طی نماید.

در نظر بگیرید که رکود و تورم همیشگی نیست و تا دویا سه سال بعد ادامه پیدا خواهد کرد اما پس از آن به این حالت باقی نخواهد ماند و وارد مرحله جدیدی خواهد شد. آنچه که بسیار مورد توجه است این است که توان مردم در چنین مواقعی کاهش پیدا می کند، به گونه ای که ممکن است بسیاری از خانوارها بی خانمان شوند و یا به اجاره و رهن روی آورند. بنابراین رکود نمی تواند ادامه پیدا کند و از یک جایی به بعد باید تغییری در این روند ایجاد شود تا مردم یک کشور بتوانند توان خرید خود را بازیابی نمایند و نسبت به تهیه مسکن اقدام نمایند. این در حالی است که بسیاری از مسئولین و کارشناسان و فعالان بازار مسکن برای افزایش توان خرید مردم راهکارهایی اندیشیدند که تا حدودی تاثیرگذار بود. اینگونه است که شما تا ماه آبان سال ۹۸ شاهد کاهش قیمت مسکن و افزایش میزان معاملات و شکست غول گرانی ملک  هستید.

تاثیر افزایش قیمت بنزین بر گرانی ملک

در روزهای پایانی فصل پاییز و روزهایی ابتدایی افزایش قیمت بنزین به سر می بریم و این افزایش قیمت بنزین به نحوی موجب نگرانی بسیاری از مردم شده است. اکثریت انتظار آن را می کشند تا تاثیر افزایش قیمت بنزین و تاثیر آن بر گرانی ملک  را بررسی نمایند و پس از آن تصمیم قطعی خود را برای خرید و یا عدم خرید مسکن بگیرند.

از سویی نیز مالکین نیز در حاضر قیمت جدیدی برای ملک خود در نظر نگرفته و تا حدودی فروش ملک خود را در حالت تعلیق قرار داده اند تا وضعیت جدید برای قیمت مسکن مشخص شود که آیا گرانی ملک  در راه خواهد بود یا خیر؟ هر چند طبق پیش بینی کارشناسان، بازار مسکن رشد ناگهانی و آنچنانی نخواهد داشت و این بدان معناست که ما ممکن است تا حدودی چشم گیر افزایش قیمت داشته باشیم.

پیش بینی ها و صحبت های زیادی تا به امروز در میان بازاریان و فعالان بازار مسکن مطرح شده است که تا به امروز هیچ کس از میزان صحت و درستی آنها اطمینان ندارد. به خصوص که مالکین، از انجام هر گونه معامله ای دست کشیده اند و ملک خود را به حالت تعلیق برده اند تا تاثیر این افزایش قیمت بنزین بر روی بازار مسکن و دیگر بازارهای موازی مشخص شود.

قیمت بنزین

بی تاثیر بودن افزایش قیمت بنزین بر گرانی ملک

طبق گفته های رئیس اتحادیه مشاوران املاک، افزایش قیمت بنزین نباید تاثیری بر بازار مسکن داشته باشد. هر چند که بازارهای موازی چون بورس، ارز و طلا و سوخت می توانند بر روی قیمت مسکن تاثیر بگذارند اما با در نظر گرفتن کاهش توان مردم برای خرید مسکن، بنابراین افزایش قیمت مسکن و گرانی ملک  را نباید در راه داشته باشیم و افزایش قیمت بنزین نباید تاثیری بر دیگر بازارهای موازی اش داشته باشد. همچنین افزایش قیمت مسکن، بازار مسکن را وارد مرحله جدیدی از تورم و رکود خواهد کرد.

گرانی ملک  در سال ۹۸ چگونه خواهد بود؟

طبق پیش بینی های اخیر برای گرانی ملک ، انتظار می رود که افزایش قیمت مسکن نداشته باشیم. با توجه به اینکه قیمت سوخت یکی از مواردی است که می تواند بر قیمت برخی از موارد از جمله مسکن تاثیر بگذارید، بنابراین گرانی ملک  و افزایش قیمت مسکن نیز در راه است. مردم در سال ۹۷ موج شدیدی از نوسانات بازار مسکن را شاهد بودند که باعث شد قدرت خرید آنها کاهش یابد. حال با توجه به اینکه قیمت مسکن کاهش پیدا کرده اما همچنان مردم توان خرید مسکن را ندارند یا حداقل به سختی. از سویی اگر قیمت مسکن افزایش پیدا کند، با گرانی ملک  رکود در بازار مسکن  بیشتر خواهد شد، این در حالی است که بازار مسکن چندی بیش نیست که از رکود در آمده و اتفاقات جدیدی را سپری می کند. بنابراین با در نظر گرفتن تمامی این موارد بعید به نظر می رسد که قیمت مسکن به دنبال افزایش قیمت بنزین، افزایش پیدا کند.

  آیا موج گرانی ملک در کلانشهرها  در راه است؟

می توان تا حدودی به این سوال جواب بله داد زیرا آمارهای چند روز اخیر بیانگر آن است که نرخ مسکن در چند روز اخیر افزایش ۳۵ درصدی داشته است.طبق آمار بانک مرکزی، میزان معاملات در ماه گذشته به ۴۱۰۰ معامله واحدآپارتمانی در تهران رسید که این آمار معاملات نسبت به ماه های گذشته افزایش داشته است.با توجه به آمار استخراج شده در این چند ماه اخیر و با توجه بهافزایش قیمت بنزین می توان انتظار آن را داشت کهموج گرانی ملک  در راه باش اما این مسئله تا حدودی بسی جای انتظار دارد تا وضعیتپس از افزایش نرخ بنزین نیز مشخص شود. با تمام این گفته ها بایدصبور بود تا از عدم گرانی ملک  اطمینان حاصل کرد و سپس نسبت به انجام معاملات خود اقدام نمایند.

اگر میخواهید از گرانی ملک در کلان شهرها رها شوید امورملکی خود را به ما بسپارید و آرامش را با ما تجربه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی