مجله دپارتمان مسکن چاردیواری

مقالات متنوع و کاربردی در زمینه های مختلف

مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت چیست؟

شاید بسیاری از شما تا به حال عبارت مشارکت در ساخت به گوشتان خورده باشد. این عبارت معنای وسیعی دارد که در اینجا به مختصری از معنی آن اکتفا می کنیم، زیرا هدف ما در اینجا پرداختن به انواع مشارکت در ساخت می باشد. مشارکت در ساخت به معنای همکاری با افراد دیگر برای ساختن یک ساختمان نوساز و جدید می باشد. حال ممکن است شما فردی باشید که صاحب یک خانه کلنگی است و می خواهد خانه خود را به دست یک سازنده بسپارد تا آن را از نو بسازد. همچنین ممکن است شما با همکاری چند نفر از همسایه ها یا نزدیکان خود نسبت به مشارکت در ساخت اقدام نمایید.

در واقع مشارکت در ساخت یک توافق دو طرفه است که هر یک از این دو طرف سرمایه ای دارند و متناسب با سرمایه ای که در ساخت وارد می کنند، با یکدیگر شراکت می کنند. یکی از طرفین و یا هر دو طرف ممکن است تنها صاحب خانه یا املاک کلنگی باشند و تخصص کافی برای انجام اقدامات لازم و مهندسی برای ساخت و ساز خانه و املاک خود را را نداشته باشند. بنابراین نیاز به تخصص خواهید داشت که در این امر تنها یک سازنده می تواند با شما همکاری لازم را داشته باشد. یک سازنده تخصص و سرمایه کافی را دارد تا خانه کلنگی یا املاک شما را به یک آپارتمان شیک و نوساز تبدیل کند.

انواع مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت دارای انواع مختلفی از قراردادهای مشارکتی می باشد که در اینجا قصد داریم به هر یک از انواع مشارکت در ساخت بپردازیم.

۱_قرارداد مشارکت سهامی یا سهمی

این قرارداد مشارکت در ساخت همانطور که از نام آن پیدا است، سهمی یا سهامی می باشد. در این نوع مشارکت در ساخت چندین صاحبین املاک خواهیم داشت که قصد دارند واحد ملکی خود را تخریب و از نو بسازند. حال نتیجه این کار می تواند یک مجتمع تجاری، مجموعه آپارتمان و … باشد. در نتیجه یکی از صاحبین املاک، املاک دیگر مالکین را خریداری می کند. در این میان برخی از صاحبین املاک، ملک خود را نمی فروشند و در عوض در این ساخت و ساز، سهمی خواهند داشت. بنابراین هر یک از افرادی که در ساخت سهم دارند، با یکدیگر بر امر ساخت آپارتمان و یا هر ساختمان دیگری توافق می کنند.

۲_قرارداد مشارکت تعویضی یا معاوضه ای

در قرارداد مشارکت تعویضی ممکن است سهم یا سرمایه هر یک از طرفین اعم از سازنده یا مالک، یک ملک باشد. بنابراین می توانند به جای وارد کردن سرمایه خود در امر ساخت، ملک خود را وارد کنند. توجه داشته باشید که این سرمایه، ملک دیگری در مکان دیگری می باشد که برای وارد کردن آن باید قرارداد منعقدشود.

۳_قرارداد مشارکت معمولی یا عادی

این مشارکت از سری مشارکت های معمول می باشد که در آن درصد هر یک از طرفین به میزان سرمایه ای که در کار آورده است، تعیین می شود. به عنوان مثال این درصدها می توانند پنجاه درصد و پنجاه درصد،  چهل درصد و شصت درصد، هفتاد درصد و سی درصد باشد. این بستگی به هر یک از طرفین و میزان سرمایه ای که از ابتدا در مشارکت در ساخت وارد می کنند دارد. اگر صاحبین املاک سرمایه بیشتری در کار داشته باشند، قطعاً درصد آنها بالاتر خواهد بود و سهم بیشتری پس از ساخت آپارتمان خواهند داشت. این توافقی است که میان طرفین از ابتدا تعیین و در قرارداد درج می شود.

۴_قرارداد مشارکت تهاتری

در این نوع از قرارداد مشارکت در ساخت، بیشترین سهم متعلق به سازنده می باشد که در مقابل صاحب ملک، بخشی از ملک یا املاک خود را به سازنده واگذار خواهد کرد. این نوع مشارکت در ساخت اغلب در موارد که صاحبین املاک هزینه لازم برای تخریب و ساخت آپارتمان را ندارند، به صورت توافقی میان سازنده و صاحبین املاک صورت می گیرد.

۵_قرارداد مشارکت تکمیلی

مشارکت تکمیلی مربوط به پروژه هایی می باشد که قبلاً نسبت به ساخت اقدام کرده اند اما پروژه را بنا به دلایل مختلفی به اتمام نرسانده اند. حال ممکن است سازنده ساخت را رها کرده باشد و یا اینکه مالک نتواسته هزینه لازم را جهت ادامه ساخت پرداخت کند و ساخت در حالت تعلیق و رها شده قرار گرفته است. بنابراین برای ادامه کار، پروژه به سازنده دیگری کار واگذار خواهد شد. با توجه به اقدامات لازم و باقی مانده از ساخت، سازنده بعدی قدرالسهمی دریافت خواهد کرد که به عنوان بخشی از عایدات پروژه در نظر گرفته می شود.

 

ارکان قرارداد مشارکت در ساخت

قرارداد مشارکت دارای برخی اصول و ارکان اساسی است که باید در حین انعقاد قرارداد بررسی و مشخص شند که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

طرفین قرارداد

پیش از هر کاری باید طرفین قرارداد مشخص شوند. طرف اول قرارداد به طور معمول کسی است که یا صاحب ملک و یا املاک می باشد و یا اینکه صاحب زمین است. حال با توجه به ملک و کاری که انجام می شود شخص می تواند شخص حقیقی و یا حقوقی باشد.

طرف دوم قرارداد غالباً سازنده است که در ساخت مشارکت دارد و سرمایه اولیه ساخت و ساز را می پردازد. از سویی سرمایه ای را در ساخت وارد کار می کند و از سویی دیگر سهمی را در ساخت برای خود بر میدارد. در واقع سازنده به نحوی شریک نیز می باشد.

سهم مشارکت در ساخت ساخت و سهم آورده

پس از مشخص کردن طرفین قرارداد باید میزان سهم هر یک از آنها در قرارداد مشارکت در ساخت مشخص شود. میزان سهم هر یک پس از اتمام ساخت مشخص می شود که در آن سهم زمین یا صاحب ملک به صورت زیر محاسبه خواهد شد:

سهم صاحب زمین = قیمت زمین * قیمت مشخص شده هر مترمربع هنگام عقد قرارداد

اما در مورد کسی که سازنده یا شریک در ساخت می باشد با فرمول زیر محاسبه می شود:

سهم سازنده = زیربنای کل ملک * قیمت مشخص شده هر مترمربع هنگام عقد قرارداد

 

مشارکت در ساخت چه مزایایی را به دنبال دارد؟

مشارکت در ساخت برای صاحبین املاک و همچنین سازندگان فواید و مزایایی را به دنبال دارد که در ادامه می خواهیم به هر یک از آنها بپردازیم.

۱_استفاده از امکانات جدید

املاک قدیمی املانات قدیمی دارند و املاک جدید، امکانات جدید دارند. با پیشرفت تکنولوژی شما به امکانات جدیدتری نیاز خواهید داشت، بنابراین باید نسبت به داشتن این امکانات اقدام نمایید. اگر بخواهید آنها را در ملک شخصی خود که قدیمی است پیاده سازی کنید، هزینه های زیادی را در بر خواهد داشت. بنابراین باید نسبت به فروش ملک اقدام نمایید و از آنجایی که ملک قدیمی و کلنگی با قیمت خوبی به فروش نمی رسد، باید تصمیم مناسب تری گرفت. مشارکت در ساخت می تواند یک تصمیم مناسب باشد که در پی آن شما به امکانات جدید دست خواهید یافت.

۲_افزایش میزان ارزش ملک

با یک اقدام مشارکت در ساخت و ساخت آپارتمان های نوساز و جدید شما می توانید ملک خود را به ملکی با امکانات بیشتر تبدیل خواهید کرد. با توجه به اینکه یک ملک ویلایی کلنگی تنها یک ملک کم ارزش خواهد بود، ساخت یک آپارتمان با می تواند ارزش ملک را بالا ببرد. حال با داشتن یک آپارتمان نوساز شما می توانید واحد های آن را با هزینه بالاتری به فروش برسانید و در نتیجه به پول بیشتری از فروش دست یابید.

۳-کاهش میزان هزینه های انرژی و تعمیرات ساختمان

کافی است یکی از اقوام نزدیک شما در خانه ای کلنگی زندگی کند و شما پس از رفت و آمدهای پی در پی متوجه مشکلات آنها با این ملک خواهید شد. یکی از دردسرهای کلنگی، هزینه هنگفت در انجام تعمیرات و تغییرات است. مشکل دقیقاً آنجاست که یکبار تعمیر برای این املاک کفایت نمی کند و هنوز عرق شما از خرجی که بر روی دستتان گذاشته خشک نشده، دوباره مشکل سر باز می کند و باید نسبت به رفع آن اقدام کنید. با اقدام به مشارکت در ساخت و ساخت آپارتمانی با واحدهای نوساز می تواند هم شما را به آپارتمان نوساز و با امکانات بروز برساند و هم می تواند در هزینه های شما صرفه جویی کند.

۴_تبدیل ملک کلنگی به پول نقد

شاید بسیاری از خانه ها کلنگی را بشناسید که به فروش نمی رسند. علت این امر نیز کلنگی و قدیمی بودن آنها است. زمانی که ملک یا املاک شما به فروش نمی رسند شما می توانید به جای تلاش برای فروش آنها، املاک خود را در یک مشارکت در ساخت وارد کنید و آنها را به چندین آپارتمان نوساز تبدیل کنید. قطعاً آپارتمان نوساز بیشتر از املاک کلنگی مورد توجه مردم قرار خواهد گرفت. زیرا خرج اضافه برای تعمیرات و زندگی در آن را نخواهد داشت.چنین سرمایه ای شما را سریع تر به پول نقد حاصل از فروش، رهن و یا اجاره می رساند.

۵_ظاهر زیبای ساختمان

با مشارکت در ساخت و ساخت آپارتمان و تغییر ظاهر املاک خود، شما می توانید علاوه بر داشتن ملک جدید و نوساز، ملکی خواهید داشت که ظاهر زیبا دارد. طرح ساختمان نوساز به دلخواه شما که صاحب ملک هستی تعیین انتخاب خواهد شد.

۶_افزایش میزان استحکام ساختمان

شما با ساخت یک ملک جدید، میزان استحکام ملک خود را افزایش خواهید داد. املاک کلنگی از میزان استحکام کمتری برخوردار هستند و با هر سیل و زمین لرزه ای ممکن است سقف آنها بریزد. در حالی که شما طی حوادث اخیر شاهد این بودید که ساختمان های نوساز و جدید در زمین لرزه های  کرمان، ساختمان های نوساز درصد تخریب کمتری داشتند و این به معنای این است داشتن املاک نوساز، درصد تلفات جانی کمتری را در پی خواهد د     

 قراردادهای مشارکتی خودرا به ما بسپارید و نگران آینده نباشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی