مجله دپارتمان مسکن چاردیواری

مقالات متنوع و کاربردی در زمینه های مختلف

نکاتی که هنگام خرید خانه باید در نظر داشته باشیم

بازار مسکن

خرید خانه

خرید خانه یکی از مهمترین مسائلی است که هر شخصی نسبت به آن توجه ویژه ای دارد، زیرا داشتن خانه و کاشانه شخصی می تواند خیال هر کسی را از اجاره مسکن و ودیعه مسکن راحت کند. اما مقوله خرید مسکن کار ساده و راحتی نیست اما اگر به اندازه کافی در این مورد اطلاعات لازم را داشته باشید، می تواند مقوله ساده تری باشد و به راحتی انجام شود. در اینجا قصد داریم در مورد نکات خرید خانه به خصوص در این وضعیت بازار مسکن، کمی بیشتر صحبت کنیم. ما را در این مسیر همراهی کنی تا از این نکات بی بهره نمانید و یک خرید خانه خوب، ایده آل و مناسب داشته باشید.

نکاتی که هنگام خرید خانه باید در نظر داشته باشیم

  • میزان سرمایه اولیه یا بودجه خرید

 

شما پیش از اقدام به خرید خانه باید ابتدا سرمایه اولیه خود را برای خرید خانه مشخص نمایید. ممکن است سرمایه اولیه شما به اندازه خرید یک خانه باشد و یا اینکه پس انداز چندانی نداشته باشید. در صورتی که پس انداز اندکی دارید و شرایط شغلی شما به گونه ای نیست که بتوانید خیلی سریع به یک سرمایه بزرگ برسید، می توانید از روش های بانکی برای خرید خانه استفاده کنید. این در حالی است که این روزها با وضعیت متلاطم بازار مسکن، بسیاری از افراد با هر میزان درآمدی وام های متعددی را می گیرند تا بتوانند خانه خریداری کنند. بازار مسکن در یک سال اخیر گرفتار نوسانات متعددی که نشات گرفته از نوسانات بازار ارز بود، شد و با کاهش نرخ ارز قیمت مسکن دیگر کاهش پیدا نکرد. البته کارشناسان و فعالان اقتصادی برای اینکه توان مردم برای خرید خانه بالاتر رود اقداماتی را در پیش گرفتن که این روزها می توان نتیجه آن را دید.

 

  • توقعات و نیازهایی که از یک خانه دارید

پس از ردیف شدن سرمایه اولیه برای خرید خانه، شما باید نیازهای خود را با توجه به تعداد افراد خانواده مشخص کنید و اینکه چه توقعی از خانه و محل زندگی خود دارید، یکی از مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. در چنین مواقعی شما باید موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

  • تعداد اتاق های خانه
  • فضا و طراحی خانه
  • منطقه ای محل زندگی
  • خوشنام بودن محله

هر یک از این موارد به جای خود مقوله ای مفصل است که می توان در مورد آنها خیلی بیشتر از اینها صحبت کرد اما در اینجا ما قصد داریم بسیار خلاصه به هر یک از آنها اشاره و مختصر بحثی داشته باشیم. به عنوان مثال تعداد اتاق های خانه ای که می خواهید در آن زندگی کنید باید به تعداد افراد خانواده باشد و افراد خانواده در آن احساس راحتی داشته باشند.فضا و طراحی خانه نیز در انتخاب شما بسیار تاثیرگذار است، شما ممکن است سبک طراحی خانه ویلایی را بپسندید و یا سبک طراحی آپارتمانی با اتاق های کنج خانه و کمتر در معرض دید را بپسندید. این یک زاویه از ماجرا است و آنچه که شما می بینید و به دلتان می نشیند، زاویه دیگری از ماجرا است که هنگام خرید خانه به آن باید توجه کنید تا بعدها احساس پشیمانی و ناراحتی نکنید. علاوه بر این فضای بزرگ و آزاد یک خانه می تواند برای مهمانی مناسب باشید، اگر شما از آن دسته کسانی باشید که مهمانی زیاد می گیرید و یا مهمانان زیادی به خانه شما تردد می کنند، بنابراین باید خانه ای بزرگ با فضای مناسب مهمانی نیز انتخاب کنید. همچنین منطقه ای که برای زندگی انتخاب می کنید یکی از نکاتی است که هنگام خرید خانه، مورد توجه بسیاری از کارشناسان و خریداران قرار می گیرد، اینکه یک منطقه از چه امکانات رفاهی و تجاری برخوردار است و یا اینکه آن منطقه چقدر از محل کار و یا مدرسه فرزندان شا دور و یا نزدیک است، نکاتی هستند که شما باید آنها را مد نظر قرار دهید. در نهایت خوشنامی یک محله از نظر دزدی، اعتیاد و یا امن بودن می تواند یکی از دلایل انتخاب محل زندگی و خرید مسکن باشد.

 

 

  • امکانات و تجهیزات خانه

امکانات و تجهیزاتی که در یک خانه می توانید داشته باشید، از مواردی است که باعث می شود قیمت مسکن بالاتر رود اما در عین حال خیال شما را از بسیاری از خریدهای خانه راحت می کند. همچنین سیستم سرمایشی و گرمایشی ساختمان نیز باید مورد توجه باشد، زیرا ساختمانی که از سیستم سرمایشی و یا گرمایشی آن مشکل دار باشد، می تواند شما در تابستان و زمستان گرفتار کند و شما به ناچار به دنبال تامین این موارد در این فصول خواهید بود اما اگر از این نظر ساختمان تامین باشد، شما با خیالی آسوده می توانید به دیگر امورات خود بپردازید. در نهایت تمامی قسمت های خانه اعم از شیرآلات، رنگ دیوارها، کابینت ، کفپوش ها و درها را بررسی کنید که نو و یا حداقل در حد درجه دو خوب باشند.

  • سند دار بودن ملک

اینکه یک ملک سند داشته باشد و یا سند مشکل داری نداشته باشد، یکی از مهمترین مواردی است که شما هنگام انجام معامله باید به آن بیشتر دقت کنید. برخی املاک مشکل قانونی دارند و یا در انحصار ورثه هستند و نباید آنها را معامله کرد و برخی دیگر نیز سند متعلق به آن ملک نیست و فقط برای انجام معامله به شما ارائه می شود. شما در چنین شرایطی باید سند ملک را از لحاظ قانونی استعلام کنید تا از موقعیت و قانونی بودن آن اطمینان حاصل کنید. توصیه ما به شما این است که پیش از هر معامله ای با یک وکیل و یا مشاور ملکی در این زمینه مشاوره دریافت کنید و یا در صورتی که زمان کافی برای چنین اموراتی ندارید، یک وکیل ملکی استخدام کنید تا از قانونی و صحیح بودن، تمام موارد انجام شد، خیالتان راحت باشد.

خرید خانه در این وضعیت بازار مسکن

شاید بسیاری از شما با خواندن این مطلب بگویید خرید خانه آن هم در این وضعیت بازار مسکن اصلا مساعد نیست و تصمیم درستی نیست. بله شما حق دارید، به خاطر نوساناتی که بازار مسکن در این چند وقا اخیر طی کرده، بسیاری از افراد خرید خانه را در شرایط فعلی نامعقول و یک ریسک بزرگ می دانند. اما بد نیست بدانید که فعالان بازار مسکن و فعالان اقتصادی و همچنین مسئولین در تلاش هستند تا وضعیت اخیر را سر و سامان دهند و مردم قدرت خرید خانه پیدا کنند. فعالیت و تلاش آنها نیز بدون ثمر نبوده و تا حدودی موفقیت آمیز نیز بوده است.البته نا گفته نماند همت و یاری مردم، مالکین و فعالان صنعت ساخت و ساز توانسته در این زمینه نیز یاری گر باشد. پیش بینی می شد تا اواخر تابستان قیمت مسکن کاهش پیدا کند و چنین نیز شد که در پی این نتایج موفق بسیاری از افراد صاحب مسکن شدند و بازار مسکن جانی دوباره گرفت. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که پیش از هر اقدامی این اقدامات، اخبار و پیش بین های بازار مسکن را دنبال کنید، با مشاورین ملکی مشورت کنید و در نهایت و در صورت مساعد بودن شرایط اقدام به خرید خانه کنید. با توجه به تمامی این موارد مواظب شیادان و کلاهبرداران باشید که در چنین شرایطی با معرفی خانه با قیمت مناسب به دنبال آن هستند تا شما را به دام انداخته و سرمایه شما را بالا بکشند. بنابراین گول هر خانه ای را با قیمت مناسب در این شرایط نخورید.

 

 

شرایط خرید خانه ای معقول در این وضعیت بازار مسکن

خرید یک خانه معقول مستلزم این است که شما با چند مشاور املاک معتبر در ارتباط باشید، اگهی های آن را دنبال کنید، سرمایه اولیه را برای خرید مسکن مهیا کنید. با در دست داشتن یک سرمایه خوب مطمئناً شما می توانید یک خانه معقول و متناسب با نیازهای خود خریداری کنید. شرایطی که شما برای خرید خانه معقول باید به آنها برسید، غالباً مالی بوده و شما هنگام یافتن خانه مورد نظر خود باید آنها را دنبال کنید. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دریافت وام مسکن

وام مسن یکی از شرایطی است که هر کسی این روزها برای خرید خانه آن را پیگیری می کند و برای دریافت آن اقدامات لازم را به عمل می آورد اما وام مسکن تا چه حد می تواند به ما کمک کند تا یک خانه معقول را خریداری کنیم؟ وام مسکن در شهرهای بزرگ با مبلغ بالاتر از شهر های کوچک با جمعیت کمتر پرداخت می شود.به عنوان مثال در تهران و کلان شهرها که جمعیت شهرها بالای ۲۰۰ میلیون نفر می باشند، مبلغ وام مسکن می تواند تا ۱۶۰ میلیون نیز به وام گیرندگان اعطا شود. همچنین باید توجه داشت که شما فردی متاهل و یا مجرد هستید، چرا که به افراد متاهل مبلغ وام بیشتری تعلق می گیرد.

دریافت وام جعاله

قطعاً با این میزان قیمت مسکن، شما نمی توانید تنها با یک وام مسکن خانه ای معقول و در سطح نیازهایتان خریداری کنید، بنابرای باید در کنار وام مسکن از دیگر وام ها از جمله وام جعاله نیز بهره مند شوید. وام جعاله معمولاً ۱۰ میلیون بیشتر از وام مسکن می باشد که شاید چندان بلا نباشد ام همین مبلغ هم می تواند بسیار یاری گر باشد.

خرید اوراق وام مسکن

بسیاری از افراد از این اوراق تا حدودی بی اطلاع هستند. شما با در دست داشتن تعداد بالا از این اوراق می توانید تقریباً به همان میزان و بدون نوبت از بانک وام مسکن بگیرید. قیمت هر یک از این اوراق چندان بالا نیست و شما با در دست داشتن هر یک ورق به میزان ۵۰۰ هزار تومان وام دریافت کنید. بنابراین برای بالا بردن این مبلغ شما باید اوراق بیشتری را خریداری کنید.حال شما با در نظر گرفتن همه نکات و داشتن یک دانش اولیه نسبت به خرید خانه می توانید اقدام کنید، بدون آنکه در دام کلاهبرداران و یا شیادان بیفتید و یا خانه ای خریداری کنید که با نیازها و توقعات شما سازگاری نداشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی