مجله دپارتمان مسکن چاردیواری

مقالات متنوع و کاربردی در زمینه های مختلف

وضعیت بازار مسکن در سال جدید(۱۳۹۹)

وضعیت بازار مسکن در سال جدید

وضعیت بازار مسکن در چند سال گذشته

مسکن یکی از مهمترین موارد مهم در زندگی می باشد که در زندگی افراد بسیار تاثیرگذار است. این روزها خرید و فروش مسکن یکی از مهمترین دغدغه های  مردم می باشد. در چند سال اخیر  وضعیت بازار مسکن تلاطم بسیاری را طی کرد که تا چندی پیش تا حدودی آرام گرفت. افزایش مسکن از سال ۱۳۹۶ آغاز شد، تا مدتی تغییر چندانی نداشت تا اینکه در اواسط سال ۱۳۹۷ شاهد نوسان شدید وضعیت بازار مسکن بودیم که علت آن نیز افزایش ناگهانی نرخ ارز بود.  نرخ ارز به گونه ای افزایش داشت که نه تنها بر وضعیت بازار مسکن، بر بازار سکه و طلا نیز تاثیرگذار بود. از سویی دیگر اقتصاد کشور نیز دچار تغییراتی شد که تا چندان طول نکشید. با این افزایش قیمت مسکن، مردم دیگر توان خرید مسکن را از دست دادند. در کنار افزایش قیمت مسکن مسکن و کاهش میزان معاملات مسکن، میزان اجاره بها و رهن ملک نیز افزایش پیدا کرد. این امر رفته رفته به یک معضل بزرگ تبدیل شد و موجب شد مسئولین دست به کار شوند. برخی قانونگذاری ها و پیش بینی ها برای ملک باعث شد کم کم قیمت ملک در بازار مسکن کاهش پیدا کند و مردم دوباره توان خرید مسکن پیدا کنند.

وضعیت بازار مسکن در سال ۱۳۹۹

در سال ۹۸ شاهد کاهش قیمت مسکن بودیم، به طوری که در تابستان سال ۹۸ در برخی مناطق شیک و لوکس تهران معاملات ملک با قیمت مناسب تر انجام شد. این اتفاق رکود و تورم را در وضعیت بازار مسکن شکست. اما آیا این کاهش قیمت در سال ۹۹ نیز ادامه خواهد داشت؟ به ویژه با افزایش نرخ بنزین انتظار آن می رود که قیمت مسکن در پس قیمت دیگر اقلام مهم زندگی افزایش پیدا کند. به طور قطع افزایش نرخ سوخت یکی از مواد تاثیرگذار در چرخه اقتصاد می باشد و این دور از انتظار نیست.

متناسب با تغییرات اخیر، پیش بینی هایی در مورد وضعیت بازار مسکن انجام شده است. شاید بپرسید این پیش بینی چه تاثیری در تغییرات وضعیت بازار مسکن خواهد داشت؟ این پیش بینی بیشترین تاثیر را در میزان معاملات برای فعالان بازار مسکن دارد. آنها بر اساس این پیش بینی می توانند زمان مناسب برای انجام معاملات ملکی را تعیین نمایند. برای قیمت مسکن در سال ۹۹ می توان دو حالت بدبینانه و خوشبینانه را در نظر گرفت که در حالت بدبینانه قیمت مسکن افزایش خواهد داشت و مردم دیگر توان خرید مسکن را تا مدتی نخواهند داشت. از سویی دیگر در حالت خوشبینانه می توان گفت ممکن است قیمت مسکن تغییر چندانی نداشته باشد و مردم همچنان قدرت خرید مسکن را خواهند داشت.

در حالت خوشبینانه می توان اندک افزایشی را برای برخی تغییرات وضعیت بازار مسکن و افزایش قیمت مسکن در نظر گرفت که به ازای کل سال محاسبه می شود. این میزان افزایش قیمت مسکن در کل می تواند به میزان ۱۰ درصد به ازای تمام سال ۹۹ باشد.در حال بدبینانه انتظار افزایش قیمت در این وضعیت بازار مسکن چیزی در حدود بیش از ۲۰ درصد می رود. این میزان افزایش می تواند برای برخی افراد مشکل ساز شود. چرا که افزایش سرمایه خود به میزان ۲۰ درصد بیشتر می تواند کار مشکلی باشد.

بازار مسکن

متوسط نرخ ملک در وضعیت بازار مسکن با توجه به افزایش نرخ بنزین

با توجه به افزایش نرخ بنزین، انتظار آن میرفت که افزایش نرخ در دیگر اقلام مهم اتفاق افتد. اقلامی از قبیل مصالح ساختمانی آهن آلات، اقلام بسیار مهمی هستند که به وسیله ماشین حمل و جابجا می شوند. در چند ماه گذشته مصالح و آهن آلات افزایش چشمگیری داشته که می توان آن را در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد مشخص کرد. قطعاً ماشین برای جابجا کردن هر یک از این اقلام سوخت بسیاری را مصرف می کند.

قیمت ملک در هر دوره ای از وضعیت بازار مسکن با توجه به تهران لحاظ می شود. تهران به عنوان پایتخت با داشتن بالاترین میزان جمعیت، نرخ مسکن بالاتری نسبت به سایر شهرها در ایران را دارد. آمار نشان می دهد قیمت هر مترمربع در یک ماه گذشته به طور متوسط ۸۰۰ هزار تومان الی ۱۳ میلیون بوده است. این آمار نشان می دهد که وضعیت بازار مسکن تغییراتی داشته و قیمت ملک نسبت به دو ماه گذشته افزایش داشته که این افزایش نسبت به یک سال گذشته نیز افزایش داشته است. این افزایش در یک ماه گذشته چیزی حدود ۲ درصد بوده است که متناسب با این تغییرات میزان معاملات ملکی نیز افزایش پیدا کرده است. به دلیل افزایش نرخ بنزین بسیاری از مردم به دنبال خرید مسکن هستند. چرا که اکثر مردم با توجه به وضعیت بازار مسکن در سال ۹۷، تلاش خود را برای خرید مسکن بکار گرفته اند، چون ممکن است دیگر چنین شرایطی برای خرید ملک فراهم نشود.

افزایش میزان معاملات ملک در چند ماه گذشته و با وضعیت بازار مسکن جدید نه تنها در زمینه معاملات خرید و فروش صورت گرفته است، بلکه در زمینه رهن و اجاره ملک نیز صورت گرفته است. بسیاری از افراد با دریافت وام و تسهیلات موفق شدند هر یک از این معاملات را به ثمر برسانند. متناسب با افزایش قیمت ملک، نرخ رهن و اجاره نیز افزایش پیدا می کند. با این وجود بسیاری از مالکین برای قرار گرفتن ملک در چرخه رونق و اقتصاد نسبت به رهن و اجاره آن اقدام می کنند. این اقدامات باعث شد وضعیت بازار مسکن از رکود یک سال گذشته خارج شود و وارد دوره ای جدید از معاملات خود شود.

نکات موثر در وضعیت بازار مسکن جدید

این افزایش می تواند بر روی برنامه وضعیت بازار مسکن و سرمایه گذاری در آن نیز تاثیر مستقیمی داشته باشد. حال با توجه به این دو حالت ممکن برای وضعیت بازار مسکن برخی نکات ارزشمند را برای انجام هرگونه معامله ملکی در نظر داشت. مسائل مهمی در خرید و فروش ملک به خصوص در وضعیت بازار مسکن در سال جدید وجود خواهد داشت که باید به هر یک از آنها توجه کرد. شما ممکن است در این بازار یک مالک، یک سرمایه گذار و یا یک خریدار باشید. از هر نظر نیز این نکات می تواند متفاوت باشد که از سوی فعالان بازار مسکن و فعالان اقتصادی به هر سه گروه به آنها توصیه شده است. در ادامه به هر یک از این نکات متناسب با هر گروه می پردازیم.

در مورد گروه اول که شما ممکن است مالک باشید و ملک یا املاکی را در اختیار داشته باشید که قصد خرید و یا رهن و اجاره آن را داشته باشید. در چنین شرایطی که از وضعیت بازار مسکن و ملک و افزایش یا کاهش نرخ آن نمی توان اطمینان حاصل کرد، باید در زمان مناسب که ملک با قیمت مناسب به فروش می رسد و سود خوبی را به همراه دارد آن را فروخت یا رهم و اجاره داد. بنابراین در چنین مواقعی به فکر سود بالا نباشید و در مناسب ترین فرصت با یک مشاور ملکی مشورت کنید. قطعاً مشاورین ملکی در چنین مواقعی می توانند در چنین مواقعی بهترین پیشنهادها را با در نظر گرفتن وضعیت بازار مسکن برای شما داشته باشند.

اما در مورد گروه دوم که سرمایه گذاران ملکی می باشند، می توان گفت این گروه می توانند هم شامل مالکین باشد و هم شامل اشخاصی باشد که در زمینه ساخت و ساز ملک و خرید و فروش آن فعالیت می کنند، باشد. شما ممکن است هزینه زیادی را بابت ساخت واحدهای آپارتمانی خود صرف کرده باشید. پس از اتمام ساخت بهتر است ملک را با در نظر گرفت یک سود مناسب به فروش برسانید. این فروش با سود متوسط می تواند بهتر از نگه داشتن آن خارج از چرخه بازار ملک می باشد. در چنین شرایطی شما نه تنها به سود نخواهید رسید، بلکه ممکن است با کاهش نرخ مسکن روبرو شوید و در عوض به جای کسب اندک سود و یا متوسط سود با کسر سود و زیان روبرو شوید. بهترین قیمت برای واحدهای آپارتمانی شما، همان قیمت متناسب با وضعیت بازار مسکن می باشد.

گروه سوم خریداران و به نوعی سرمایه داران ملکی می باشند. آنها همیشه در تلاش هستند تا میزان بودجه و سرمایه  اولیه خود را برای خرید مسکن افزایش دهند. از سویی افزایش قیمت مسکن در دو سال گذشته، باعث شد میزان سرمابه برخی از افراد کم درآمد و یا قشر متوسط برای خرید مسکن کافی نباشد. از سویی نیز مسئولین برای پوشش و رفع این مشکل راهکارهای بانکی ارائه کردند تا مردم بتوانند با شرایط مناسب اقدام به خرید مسکن کنند. نکته ای که خریداران مسکن باید به آن توجه کنند زمان مناسب برای خرید مسکن می باشد. از آنجایی که هر یک از افراد عادی جامعه ممکن است اطلاعات چندانی در این زمینه نداشته باشند، بهتر است هنگام اقدام به خرید با یک مشاور ملکی از مشاور املاک یا مرکز معاملات ملکی معتبر، پیش از اقدام به خرید مشورت کند. در چنین شرایطی امکان اینکه در معامله ملکی متضرر شوید، کمتر خواهد بود. از طرفی نیز می توانید با داشتن یک سرمایه و کمی مطالعات ملکی با یافتن خانه ایده آل خود  که متناسب با سرمایه شما می باشد، نسبت به خرید ملک اقدام کنید. در نهایت نکته ای که باید در نظر داشته باشید، کلاهبرداران و شیادان می باشند. آنها در این وضعیت بازار مسکن نسبت به کلاهبرداری و به جیب زدن یک سرمایه هنگفت اقدام می کنند. بنابراین هنگام انجام هرگونه معامله ای از مشاورین حقوقی ملکی کمک بگیرید و معاملات خود را به صورت قانونی در دفاتر اسناد رسمی و دفاتر معاملات ملکی معتبر انجام دهید.

کارهای ملکی خود را به اورژانس مسکن چاردیواری بسپارید و دیگر نگران آینده نباشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی