مجله دپارتمان مسکن چاردیواری

مقالات متنوع و کاربردی در زمینه های مختلف

ویروس کرونا

ویروس کرونا

ویروس کرونا

امروزه این بیماری بسیار خطرناکی که، سراسر دنیا با آن دست و پنجه نرم می کنند، و اقتصاد بسیاری از کشورها را مختل کرده است،  ویروس کرونا نام دارد. قبل از بررسی این ویروس، به معنای لغوی آن می پردازیم. معنای واژه کرونا، از کلمه “کرون” به معنای تاج گرفته شده است، اگر به تصویر ویروس کرونا در زیر میکروسکوپ نگاه کنید، خواهید دید که در اطراف آن زائده‌های برآمده، و شکلی مانند تاج وجود دارد، که به این خاطر، این گونه نام گذاری شده است. ویروس کرونا از شهر ووهان در کشور چین در سال ۲۰۱۹ شکل گرفته است، و تا امروزه ادامه پیدا کرده است، نام علمی این ویروس COVID-19 است، که واژه CO  مخفف کرونا، VI  مخفف شده کلمه ویروس و حرف D  به معنی بیماری است. به گفته سخنگوی سازمان جهانی این ویروس از خانواده سارس  و سایر سرماخوردگی ها می باشد. سازمان جهانی و تمام کشورها، در صدد پیدا کردن راه حلی برای ریشه کن کردن این ویروس هستند. از آن ‌جایی که در شهر ووهان چین افراد با حیوانات و موجودات دریایی بسیاری سرو کار دارند، و از آنها تغذیه می کنند، و همچنین اولین افراد مبتلا به کرونا در این کشور بوده اند، مقامات بهداشتی حدس می زنند، که این ویروس به احتمال بسیار زیاد از حیوان به انسان منتقل شده است. امروزه بسیاری از کشورها مثل ایتالیا، ایران، آمریکا، چین و بسیار دیگری از کشورها درگیر این ویروس شده اند. ویروس کرونا از طریق سرفه یا عطسه شخص مبتلا، و همچنین تماس دستها، با سطوح یا اشیاء آلوده به دیگران منتقل می‌شود. بهتر است ما همه چیز راجع به ویروس کرونا را بشناسیم، تا بتوانیم بهتر با آن مقابله کنیم، حال به بررسی علائم و راه های پیشگیری با کرونا می پردازیم.

ویروس کرونا

همه چیز راجع به ویروس کرونا

گفته ها حاکی از آن است که، فاصله زمانی ای، که یک فرد در برابر ویروس کرونا قرار می گیرد، تا زمانی که علائم این بیماری بر روی فرد نمایان می‌شود، حداقل ۲ روز و حداکثر ۱۴ روز است، ولی معمولا بین ۵ تا ۶ روز است. به همین دلیل است که از مردم خواسته می شود، که لطفا در خانه بمانید و به مدت ۱۴ روز خود را در خانه هایتان قرنطینه کنید، تا اگر مبتلا هستید، این بیماری علائمش را نشان دهد، و آن را درمان کنید، و همچنین افراد بیشتری را مبتلا نکنید. ویروس کرونا از نظر علائم بسیار شبیه به آنفولانزا و حتی سرماخوردگی است. علائم این ویروس جدید، تب طولانی مدت تا ۴۰ درجه است، گلو درد حاد، سرفه همراه با تنگی نفس است، که این تنگی نفس در نهایت تبدیل به مشکلات حاد تنفسی می شود. این علایم بعد از چند روز که فرد مبتلا به ویروس کرونا می شود، معمولا با تب بالا شروع می شود، همراه با سردرد، و بعد از گذشت دو سه روز با سرفه های خشک و تنگی نفس همراه است. ناگفته نماند که این علائم در افراد مختلف، متفاوت است، و حتی گاهی اوقات در بیشتر افراد و آن هایی که جوان هستند، و بیماری زمینه ای ندارند، خفیف ظاهر می شود، و ویروس کرونا بیشتر در افرادی که مشکلات زمینه ای مثل بیماری های کلیوی، دیابتی،  فشار خون بالا و مشکلات تنفسی دارند، بیشتر خود را نشان می دهد و نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

نحوه پیشگیری ویروس کرونا

شمار مبتلایان ویروس کرونا هر روزه بیشتر و بیشتر می شود، ناگفته نماند که تعداد بهبود یافتگان هم زیاد هستند، زیرا یکی از ویژگی های اصلی ویروس کرونا انتقال سریع از فرد مبتلا به افراد سالم است. از قدیم گفتند پیشگیری بهتر از درمان است، پس ما باید به دنبال راه حلی برای پیشگیری با این ویروس باشیم. امروزه جمله لطفا در خانه بمانید، یا خانه امن ترین مکان است، را بسیار از تلویزیون و شبکه های اجتماعی می شنویم. یکی از راههای بسیار مهم برای پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا این است که، در خانه بمانید، تا کمتر در معرض برخورد با افراد ناقل بیماری شوید. مهمترین و اصلی ترین کار برای پیشگیری این ویروس، شستن مرتب و اصولی دستها است به وسیله صابون یا شوینده هایی که دارای الکل هستند، این کار را باید به مدت ۲۰ ثانیه چندین بار در روز انجام دهید. زیرا به گفته محققان این ویروس از جنس لیپید است، و به دست می چسبد و فقط با شوینده های الکلی و صابون از بین خواهد رفت. به افراد نزدیک نشوید و با فاصله ۱ متر تا ۵/۱ با آنها هم کلام شوید، و معاشرت کنید. در هنگام عطسه و سرفه جلو دهانتان را با دستمال بگیرید، تا اگر ناقل ویروس کرونا هستید سایرین را آلوده نکنید. قبل از شستن دستها، از تماس دستها با چشم، دهان و بینی خودداری کنید. بیرون از خانه رفتن را به حداقل برسانید، و تا حد امکان خرید اینترنتی انجام دهید، و همچنین سعی کنید نیاز خانه را یک دفعه انجام دهید، و برای یک هفته تان خرید کنید، که مجبور به بیرون رفتن نشوید. حتما دقت داشته باشید در هنگامی که خریدی از بیرون می کنید، قبل از اینکه به خانه بیاورید، آنها را در فضای مشخص شده، بیرون خانه ضد عفونی کنید، تا گرفتار ویروس کرونا نشوید. بهتر است در صورت رفتن به بیرون از خانه از ماسک و دستکش استفاده کنید. از خوردن گوشت خام و نیم پز بپرهیزید. برای مقابله با ویروس کرونا غذاهای مقوی بخورید، تا سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید. از مسافرت رفتن و مهمانی رفتن بپرهیزید. به مکان های عمومی نروید، و از قلیان مشترک استفاده نکنید. بهتر است به جای استفاده از اسکناس از کارت بانکی استفاده کنید، یا پرداخت هایتان را به صورت اینترنتی انجام دهید. در ادارات و بانکها از خودکار شخصی خود استفاده کنید و حد الامکان از خانه تان  لیوان با خود ببرید تا از شر ویروس کرونا در امان باشید.

لطفا دستهایتان را بشوییدلطفا در خانه بمانید

به طور کلی قرنطینه خانگی یعنی، افرادی را که در معرض یک بیماری مسری مثل ویروس کرونا هستند، در خانه بمانند تا هم به بیماری گرفتار نشوند و یا در صورت ابتلا بودن، سایرین را به بیماری مبتلا نکنند. یکی از معضلاتی که این روزها همه ما با آن دست و پنجه نرم می‌ کنیم، ویروس کرونا است! ویروسی که همه ما را خانه نشین کرده است، و بسیاری از کشور های جهان درگیر آن هستند و خود را قرنطینه کرده اند. امروزه بسیاری این سوال را دارند که، در زمان قرنطینه خانگی چه  کار کنیم؟ و در خانه چه کنیم، که حوصله مان کمتر سر برود و بیشتر به ما خوش بگذرد، و همچنین بتوانیم از وقتمان بهترین استفاده را بکنیم. ما باید نحوه استفاده ی بهینه از زمانی که در خانه هستیم را یاد بگیریم. مردم باید با آگاهی خود در خانه بمانند و سفر نکنند. این امر به تمام دنیا ثابت شده است، که با قرنطینه کردن خود در خانه  می توانند، زنجیره ویروس کرونا را از بین ببرند، زیرا شما تنها مسئول سلامتی خودتان نیستید، بلکه  بیماری شما می تواند برای اطرافیانتان و همه افراد جامعه که سیستم ایمنی ضعیف دارند، خطر ساز باشد. بنابراین همه ما نسبت به سلامتی خود و عزیزانمان، و حتی جامعه یمان مسئولیت داریم.

لطفا در خانه بمانید

نحوه استفاده ی بهینه، از زمانی که در خانه هستیم

حال که مجبور به ماندن در خانه هستیم، بهترین فرصت است برای انجام کارهای که به آن علاقه داشتیم و همیشه آن را به شنبه موکول می کردیم و متاسفانه وقت انجام آن را نداشتیم. یکی از بهترین کارهایی که می توان در دوران رویارویی با ویروس کرونا همراه خانواده انجام داد، دیدن فیلم است، بسیاری از ما در این روز ها، روحیه خود را از دست داده ایم. دیدن یک فیلم طنز یا یک بازی کامپیوتری، می تواند تاثیر بسزایی در حال و احوال ما بگذارد، و حال خوش را دوباره به ما برگرداند. در خواندن کتابهایی که سال ها در کتابخانه، خانه تان خاک خورده و شما وقت خواندنشان را نداشته اید، یکی دیگر از آن دسته کارهایی است، که می توان در این روزها که در گیر ویروس کرونا هستید، انجام داد، کتاب علاوه بر اینکه باعث می شود به علم شما افزوده شود، باعث سرگرم کردن شما و گذر زمان می شود. دیدن آلبوم عکس های قدیمی و مرور خاطرات، از آن دسته کارهایی است که در این روز ها بسیار دلنشین است. همچنین یادگیری یک مهارت یا حرفه نو، کار دیگری است که می توان در این ایام انجام داد. مثل گل کاری و باغبانی، یا درست کردن یک کیک متفاوت و خوشمزه، یا یادگیری زبان دوم. و اما یکی از بهترین و مفید ترین کارهایی که می توان در زمان قرنطینه خانگی برای مبارزه با ویروس کرونا انجام داد، ورزش کردن و تناسب اندام است. شما می توانید در این روزها یک رژیم غذایی مقوی و سالم تهیه کرده، و آن را اجرا کنید، و به همراه آن ورزش خانگی انجام دهید، تا علاوه بر اینکه به اندام ایده آل تان برسید، بتوانید بر استرس ناشی ازاین ویروس هم غلبه کنید، ورزش هایی مثل یوگا، شنا و حتی رقص می تواند بسیار به شما در این زمینه کمک کند. این روزها بهترین زمان برای تقویت سیستم ایمنی بدنتان تان است، که این با یک رژیم غذایی سالم میسر می شود. یک برنامه غذایی برای خود و خانوادتان تهیه کنید، که شامل ویتامین ها و میوه های متنوع، مایعات فراوان، پروتئین حیوانی و گیاهی مثل مرغ و ماهی و انواع آجیل ها باشد. در این روزهای قرنطینه به دلیل ویروس کرونا، هم برای اطلاع از حال اطرافیانتان بهتر است، به اعضای خانواده و دوستان تان از طریق تلفن ، یا تماس تصویری در ارتباط باشید.

 لطفابرای پایین آوردن سطح استرس ناشی از ویروس کرونا و همچنین برای غلبه کردن به احساسات تان حتما از مصرف سیگار و الکل  و سایر مواد مخدر بپرهیزید. همچنین بهتر است در این روزها برای کسب اطلاعات در مورد، ویروس کرونا به سایت های معتبر و اخبار داخلی مراجعه کنید، و از دنبال کردن اخبار در شبکه های مجازی جدا دوری کنید.

و در پایان مجموعه ی چاردیواری تشکر ویژه ای دارد از تمامی کادر درمان کشور اعم از پرستاران و پزشکان که بار دیگر مفهوم ایثار را برایمان تعریف کردند.

کادر درمانی کشور

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی