مجله دپارتمان مسکن چاردیواری

مقالات متنوع و کاربردی در زمینه های مختلف

۴دهه تجربه در امور املاک ثابت نموده خریدارهمیشه برنده است!

خریدمسکن

وضعیت بازار مسکن

بازار مسکن در طی دو سال گذشته تحولات بسیاری را سپری کرد که باعث شد توان مردم از خرید مسکن و داشتن ملک کوتاه شود. پیشروی قیمت خانه بدان جا رسید که این بازار به یک دوره رکود جدید پا گذاشت، به طوری که سالهای گذشته رکود تا بدین جا نرسیده بود و بازار مسکن چنین افتی در معاملات نیز نداشته است. این تلاطم خرید و فروش خانه و قیمت خانه از پایتخت شروع شد و رفته رفته به دیگر شهرهای کشور نیز می رسید. اما این آشفته بازار مسکن دقیقاً از کجا شروع شد و چه چیز باعث شد که تا این اندازه ما در قیمت مسکن افزایش قیمت داشته باشیم؟ می توان گفت شروع این روند از اواسط سال ۹۷ و همزمان با افزایش نرخ ارز آغاز شد و با توقف قیمت ارز دیگر متوقف نشد. با اینکه نرخ ارز اندک کاهشی نیز داشت اما قیمت مسکن همچنان در حال افزایش بود تا جایی که فعالان اقتصادی و بازار مسکن برای کنترل این روند اقداماتی را در پیش گرفتند. این اقدامات نیز در ابتدا چندان بازتابی نداشت اما از تابستان ۹۸ رفته رفته از خود نتایجی را در پی داشت، البته ناگفته نماند که این نتایج مثبت بدون همکاری و همراهی مردم عزیزمان ممکن نبود. بله روند کاهشی قیمت مسکن در چند منطقه تهران آغاز شد که چند معامله را به دنبال خود داشت و باعث شد دیگر مالکین نیز به فکر فروش ملک خود با قیمت مناسب تر بیفتند.

در این بازار مسکن خرید کنیم یا نه؟

سوالی که برای بسیاری از مردم در چنین شرایطی به وجود می آید این است که آیا با این وضعیت بازار مسکن خرید کنیم یا خیر؟ مطمئناً شما پیش از هر اقدامی باید اندک تاملی داشته باشید و در این مورد کمی تحقیق کنید و هرگز عجولانه اقدامی نکنید، چون ممکن است گرفتار دام شیادان و کلاهبرداران شوید و یا پس از مدتی با پایین آمدن قیمت خانه، از خرید خود پشیمان شوید. قطعاً خرید یک خانه با متراژ بالاتر، در یک موقعیت مناسب بهتر از خرید خانه با متراژ پایین تر اما گران تر است.

شما برای خرید خانه باید اخبار مسکن و فعالیت های اخیر در این بازار و پیش بینی هایی که در این زمینه شده است را دنبال کنید. پیش بینی ها و اخبار خرید و فروش خانه حاکی از آن است که قیمت مسکن روندی کاهشی را دنبال می کند که شاید این کاهش قیمت خانه همچنان ادامه پیدا نکند و پس از رسیدن به قیمت واقعی ملک، این کاهش متوقف شود. حال پس از آن ممکن است قیمت مسکن به یک ثبات برسد و یا ممکن است اندک افزایش را نیز به دنبال داشته باشد. آنچه که شما در این وضعیت بازار مسکن باید به دنبال آن باشید، یافتن خانه ای مطابق نیازها و خواسته های شما است که قیمت مناسبی نیز داشته باشد. اگر خانه ای را یافتید که تمامی این ویژگی ها را دارد و شما سرمایه کافی برای خرید آن را دارید، هرگز تامل نکنید و پس از پیگیری های قانونی و دریافت یک مشاوره از یک حقوق ملکی آن را معامله کنید. چرا که ممکن است دیگر چنین فرصت و موقعیتی برای خرید خانه برای شما پیش نیاید.

در صورتی که خانه دلخواه خود را با تمام خواسته های خود یافته اید اما سرمایه کافی را برای معامله ندارید، می توانید از بانک ها سرمایه لازم را درخواست کنید. شما در صورت داشتن شرایط اولیه برای دریافت تسهیلات، می توانید اقدامات لازم را انجام دهید تا به سرمایه کافی برای خرید خانه برسید، چرا که خرید یک خانه و داشتن یک ملک شخصی مناسب در این اوضاع اقتصادی و بازار مسکنی که امروز و فردای آن معلوم نیست، خیلی مهمتر از پرداخت قسط و سختی هایی که ممکن است فقط تا چند سال با شما همراه باشد، است.

 

تاثیر اقتصاد در خرید خانه و مسکن

اقتصاد یکی از مهره های اصلی در چرخه یک کشور است که با بالا رفتن آن زندگی برای مردم آن کشور سخت و با پایین آمدن، روند زندگی راحت تر و آسان تر خواهد بود. در کنار مشکلات اقتصادی خرید خانه یکی از معضلاتی است که بسیاری از جوانان و زوجین با آن دست به گریبان هستند. شما برای فراهم کردن یک سرمایه اولیه برای خرید مسکن به یک درآمد مناسب نیاز دارید که بتواند مخارج زندگی و در نهایت یک سرمایه بانکی را برای شما تامین کند. حال اگر وضعیت اقتصادی دچار نوسانات متعددی شود، چطور؟ آنگاه چنین ایده ای عملی است؟ شما قادر خواهید بود سرمایه را جمع آوری کنید تا روزی روزگاری به فکر خرید خانه و داشتن ملک باشید؟

شاید در ابتدا با سبک سنگین کردن و جمع زدن هزینه های خرید پوشاک، خوراک و سایر هزینه ها که روز به روز افزایش پیدا می کند، به جواب مبهم و ی حتی پاسخ منفی برسید. وضعیت اقتصادی کشور و بالا رفتن هزینه های یکی از مشکلاتی است که صد راه مردم برای خرید مسکن شده است. قطعاً پدری که باید هزینه مدرسه، سرویس مدرسه، هزینه خوراک و پوشاک فرزندان و نیازهای خانواده خود را تامین کند، دیگری پولی برایش باقی نخواهد ماند که بخواهد آن را در بانک پس انداز کند.

اما این آخر راه  نیست و نباید از خرید خانه و داشتن یک ملک ناامید شد، راه های بسیاری برای خرید مسکن و صاحب خانه شدن وجود دارد که شما می توانید با پیگیری آنها به یک خانه در خور خود برسید. شما می توانید با دریافت وام و تسهیلات از بانک ها، سرمایه اولیه برای خرید خانه فراهم کنید. ممکن است تسهیلاتی که دریافت می کنید مکفی نبوده و مجبور شوید با این تسهیلات، تسهیلات دیگری نیز دریافت کنید. شرایط کمی دشوار خواهد شد اما به خانه دار شدن آن می ارزد که این راه را بروید.

خرید مسکن بدون داشتن تمام سرمایه اولیه

بسیاری از شما راه های بسیاری را رفته اید اما به سرمایه ای که باید برای خرید مسکن برسید، نرسیده اید. در چنین شرایطی شما می توانید دیگر راه ها را امتحان کنید. یکی از این راه ها استفاده از آپارتمان های پیش فروش است که شما مبلغی را به عنوان پیش پرداخت، به شرکت تاسیساتی پرداخت می کنید و در ساخت یا آپارتمان مشارکت می کنید. هر ماه با پرداخت اقساط، هزینه ساخت مسکن خود را در واقع پرداخت می کنید و پس از اتمام پروژه و پرداخت قسط ها، کلید ملک خود را دریافت خواهید کرد.

همچنین برخی از ملاکان، خانه های خود را به صورت شرایطی به فروش می رسانند. این خانه ها با چک و  وام بانکی ساخته شده که پس از ساخت، مالک دیگر توان پرداخت آنها را نداشته و ترجیح می دهد ملک را با شرایط وام و چک به فروش برساند. حال شما بدون اتلاف وقت برای دریافت تسهیلات و دوندگی های بانکی صاحب خانه ای می شوید که نوساز است و وام های آن دریافت شده و شما باید تنها معامله را برای انتقال تمام این موارد به شخص خود انجام دهید. البته ناگفته نماند، این روش خرید خانه کمی پیچیده است و بهتر است برای اینکه کلاهی بر سر شما نرود، یک وکیل ملکی برای این کار استخدام کنید تا تمامی موارد طبق روال قانونی خود طی شود و شما آسوده خاطر ملک خود را دریافت کنید.

هر یک از این دو راهکار، از جمله راهکارهایی هستن که در چند سال اخیر بسیاری از مردم را صاحب خانه کردند، هر چند شما مدتی را با شرایطی سخت زندگی می کنید اما پس از گذر این مدت شما می توانید به ملک خود دست یابید و بدون پرداخت قسط یک زندگی ایده آل برای خود بسازید.

آیا به روند کاهش قیمت مسکن امیدوار باشیم؟

شاید برای بسیاری از مردم کمی ناباورانه باشد که قیمت مسکن در حال کاهش باشد اما ما به شما ای مژده را می دهیم که باید باور کرد. شاید تا چند ماه گذشته شما شاهد افزایش قیمت مسکن تا ۷۰۰ و ۸۰۰ میلیون بودید، این در حالی است که این املاک ممکن بود در حد این همه هزینه، آنگونه که باید نیازهای شما را تامین نکند و قطعاً انتخاب خرید چنین ملکی راحت نخواهد بود. آنچه که ما می خواهیم به شما مژده آن را بدهیم این است که این میزان قیمت این روزها به ۵۰۰ میلیون نیز رسیده و این واقعاً جای بسی شوک دارد.

با توجه به این کاهش قیمت مسکن می توان به کاهش بیشتر آن نیز امیدوار بود اما همانطور که گفته شد قسمت مسکن تا رسیدن به قیمت واقعی ملک ممکن است کاهش داشته باشد اما بیش از آن خیر. پس از آن نیز به یک ثبات قیمت در بازار مسکن خواهیم رسید که حداقل در آن قیمت های باورنکردنی و سرسام آور را نخواهیم داشت. بنابراین شما تا پیش از تثبیت قیمت و تا خود تثبیت قیمت باید اقدامات خود را برای خرید خانه دنبال کنید.

با تمام این صحبت ها به یاد داشته باشید که گول قیمت پایین و پیشنهادهای باورنکردنی را نخورید، چرا که شیادان و کلاهبرداران همیشه در کمین هستند تا شما را را به تله بکشانند و خود به نان و نوایی برسند.

اگر در زمینه املاک نیاز به مشاوره دارید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید :

تلفن :    ۳۶۵۷۵۳۰۹_۰۲۶

همراه:   ۰۹۹۰۴۷۸۱۹۵۴_۰۹۱۲۱۶۱۲۷۹۷

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی