مجله دپارتمان مسکن چاردیواری

مقالات متنوع و کاربردی در زمینه های مختلف

نکات ایمنی هنگام استفاده از داربست فلزی

نکات ایمنی هنگام استفاده از داربست فلزی

معرفی داربست

داربست فلزی در تمام پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. اما به ویژه در مناطق مسکونی، می تواند مانند یک زمین بازی برای بچه ها جذاب باشد – که همانند بزرگسالان قادر به درک خطر نیستند. کارگران و پیمانکاران باید اطمینان حاصل کنند که از دادن دسترسی غیرمجاز به داربست‌ها، نه فقط در ساعات کاری، بلکه در مواردی که کارگران حضور دارند اما خارج از منطقه هستند؛ جلوگیری شود. این اصول و مقررات سالها پیش در HSG151 تنظیم و تدوین شده است تا نکات ایمنی داربست رعایت شود.

این هشدار برای مدیریت خطر و  یادآوری پیمانکاران و کسانی که وظیفه‌ی نظارت و کنترل کارهای ساختمانی شامل استفاده داربست و نردبان هستند و خدمات داربست فلزی ارائه می دهند، داده می‌شود. تا اقدامات لازم و کافی برای جلوگیری از استفاده‌ و بالا رفتن مردم و به ویژه کودکان از داربست و نردبان انجام شود.

سابقه‌ی استفاده‌ی غیر مجاز از دابست‌ها

سابقه‌ی استفاده‌ی مردم و بالا رفتن از داربست‌ها و ورود به پروژه‌های ساختمانی وجود دارد.کودکان به شدت وسوسه می شوند که بالا بروند و هر گونه تلاشی باید برای جلوگیری از دسترسی آسان به داربست‌ها انجام شود. باید فنس‌هایی کشیده شود تا کودکان نتوانند از داربست‌ها استفاده کنند و گارد یا پوشش‌های قفل شده دور نردبان‌ها قرار دهند تا آنها نتوانند از این نردبان‌ها بالا بروند.

در مواردی که دسترسی غیر مجاز داشتند نتیجه اغلب سقوط از ارتفاع، مصدومیت و مرگ و میر بوده است.

والدین مسئولیت دارند تا به کودکان خود علائم ایمنی و اطلاعاتی که در مناطق ساخت و ساز وجود دارد را، یاد بدهند. کودکان ممکن است نتوانند تا این علائم را بخوانند یا درک کنند، و در غیاب نظارت والدین ممکن است وسوسه شود تا از آنها بالا بروند. بر این اساس، پیمانکاران باید تلاش بیشتری کنند تا اطمینان حاصل شود که جوانان قادر به بالا رفتن از داربست نیستند. در نهایت، با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که یک فرد بزرگسال نتواند موانع ایمنی را از بین ببرد. بنابراین، این هشدارهای ایمنی با هدف جلوگیری از ورود همه‌ی ماجراجویان، متخلفان و دزدان فرصت طلب به پروژه‌های ساختمانی ایجاد نشده است. با این وجود، اقدامات اساسی را که باید انجام شود، تعیین می کند، که بسیاری از آنها همچنین به نوعی عواملی بازدارنده در برابر افرادی که توانایی داشتند و مصمم بودند برای ورود به پروژه‌های ساختمانی،  خواهد بود.

نکات ایمنی هنگام استفاده از داربست فلزی

اقدامات لازم برای جلوگیری از استفاده‌ی غیر مجاز از داربست‌ها

ارزیابی پروژه‌ی ساختمانی

سطح امنیت مورد نیاز و گزینه های در دسترس تحت تاثیر قرار محل و ماهیت کار ساخت و ساز است، از جمله:

 • نصب داربست، نزدیک به مناطق مسکونی، مدارس و دیگر مکان‌های عمومی.
 • آیا داربست در داخل یک محل ساخت و ساز قرار دارد یا در مرز استفاده‌ی عمومی است.
 • این که آیا ساخت و ساز در حال انجام است یا نه، متوقف شده است.
 • اگر از داربست در ساعات خارج از ساعت کار استفاده می‌شود یا اینکه در طرح فرار اضطراری مواقع آتش سوزی قرار دارد.
 • طول زمان پروژه‌ی ساختمانی بسته می شود در نصف شب، تعطیلات آخر هفته، تعطیلات دیگر و غیره
 • تعداد نقاط دسترسی به داربست – از جمله تعداد طبقاتی که در ساختمان اشغال شده و دسترسی از آنها برای داربست وجود دارد.
 • این که آیا مکان هایی که داربست در مناطق عمومی قرار دارد، در مناطق عمومی یا در مالکیت خصوصی تحت کنترل هستند.
 • در چه سطح روشنایی‌ای است.
 • در چه سطحی از رعایت حریم خصوصی است – نقطه دسترسی بر روی داربست آزاد و یا مشغول، پنهان و یا نادیده گرفته شده است؟
 • سطح برقراری امنیت فعلی چگونه است – پاسداری، دوربین مداربسته، عملکرد دوربین‌های حسگر حرارتی و حرکتی و سابقه‌ی فعالیت‌ها و برخوردهای همسایگان.

فنس‌های حفاظت از پروژه‌ی ساختمانی

در جایی که امکان پذیر است، دسترسی مجاز به یک محل ساخت و ساز باید از طریق فنس‌های حفاظتی از محل سکونت خودداری شود. استفاده از فنس‌های حفاظتی باید مداوم و ثابت باشد. جایی که سازه‌ها شکل دیگری گرفته اند و یا تغییر پیدا کرده اند از فنس‌ها باید برای پوشش دادن شکاف‌ها و حفره‌های خطرناک استفاده شود.  اگر آن را بر روی یک ساختار دیگر قرار دهید باید مراقب باشید که ارزیابی کنید که آیا فنس‌ها می‌توانند یک پوشش حفاظتی کامل بر روی داربست‌ها ایجاد کنند. شکاف بین  ورودی‌ها و زمین و بین فنس‌های ثابت و متحرک باید به حداقل برسد تا کودکان کوچک نتوانند از این طریق سقوط کنند. امنیت پروژه‌ی ساختمانی باید به طور منظم بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که فنس‌ها در محوطه به خوبی نگهداری می‌شود و هیچ گونه عاملی آنها را خراب نمی‌کند.

فنس‌های محلی برای مناطق آسیب پذیر بر روی داربست

در سطح زمین ممکن است نیاز به فنس کامل بر روی داربست باشد. این می‌تواند به ویژه در سطح زمین بسیار مهم باشد. علاوه بر این، استفاده از داربست و فنس‌های محافظ می‌تواند به جلوگیری از دسترسی افراد مختلف کمک کند.

در ساختمان‌های در حال ساخت و ساز و یا فضاهای عمومی که دسترسی به داربست در چندین محوطه وجود دارد باید از تمام فرصت های دسترسی افراد به آنها جلوگیری شود. برای مثال، در ساختمان‌های دارای بالکن که دسترسی افراد به داربست وجود دارد، باید با فنس محافظت شوند.

فنس‌ها باید برای داربست‌ها ساخته شده باشد، طبقه به طبقه ، یعنی به معنی این است که باید در قراردادی که با پیمانکار نصب داربست می‌بندید این مسئله لحاظ شود که او مسئول نصب فنس‌ها هم هست.

اگر نردبان با سطح زمین هم سطح نباشد و یا نگهبانان نردبان در حال نگهبانی از آنها در زمان‌های خارج از ساعات کار نباشند، پس باید با استفاده از فنس‌های قفل شده، منطقه حفاظت شود. از آنجا که پله‌های نردبان به لوله داربست متصل می‌شود، باید از دسترسی به سطح زمین و زیر زمین توسط فنس‌های قفل شده جلوگیری شود. تنها استثناء جایی است که داربست یا پله‌های نردبان برای بخشی از مسیر فرار اضطراری برنامه ریزی شده است. در اینجا شما باید اطمینان حاصل کنید که ترتیبات لازم برای جلوگیری از دسترسی غیر مجاز که مانع تخلیه ساختمان در صورت آتش سوزی نمی‌شود؛ اتخاذ شده است.  با این حال، فنس یا موانع اضافی باید نصب شود تا مانع از ورود غیر مجاز افراد به داخل ساختمان از راه هایی که برای خروج و فرار اضطراری تعبیه شده است؛ شود.

در صورت امکان، فنس‌ها را باید در طول ساعات کاری در محلی نگهداری شود تا بتواند زمان پایان فعالیت کارگران برای تغییر شیفت را به حداقل برساند. این معمولا نیاز به طراحی یک دروازه ورودی قابل قفل دارد.

نردبان قابل حذف

از آنجایی که نردبانی که باید مورد استفاده قرار گیرد، بهتر است نردبانی باشد که بتواند در داخل برج هم قابلیت نصب داشته باشد و به جای نردبان یک بالابر به کار گیرد.  . این بدان معنی است که اغلب ممکن است برای اولین بار زمینی که نردبان بر روی آن قرار می‌گیرد بعد از مدتی تغییر کند و یا برای حفظ ایمنی آن به صورت افقی در هر جهت قفل شده باشد. این کار خوب برای کارگران نیست که نردبان‌های قابل حذف را در اولین بالابر قرار دهد، زیرا این می تواند به آسانی برای مهاجمان قابل دسترس باشد و کارگران در هنگام جابجایی و حمل بارها در معرض خطر قرار بگیرند. هرگاه که یک نردبان جایگزین شود، باید آن را به گونه ای متصل یا محکم کند تا از حرکت و استفاده توسط دیگران جلوگیری شود.

برای داربست‌های کوچک، سازنده از نردبان‌های بالابر برای استفاده‌ی آسان از آنها در طول شب استفاده می‌کند. این مزیت این است که پیمانکار داربست را با نردبان قابل حذف بالابر برای ممانعت از دسترسی نصب می‌کند. حذف این نردبان از پروژه‌ی ساختمانی به ویژه مهم است که در جایی که فنس زدن برای آن پروژه‌ی ساختمانی سخت است، مانند داربست زدن در برخی از قسمت‌های شلوغ و یا داربست زدن بر روی پیاده رو که در آن امنیت عابر پیاده زیر آن باید حفظ شود.

به طور کلی هر گونه فنس اضافی باید توسط پیمانکار اصلی فراهم شود مگر این که به طور خاص به عنوان بخشی از قرارداد داربست درخواست شود. نصب و فراهم کردن نردبان بالابر باید به قرارداد داربست و جزئیات آن اضافه شود. در صورتی که پیمانکار داربستی نصب  و یک داربست را ناقص بگذارد، یعنی هیچ نردبان بالا و پایین رونده برای آن نگذارد، این باید در قرارداد ثبت شود. اضافه کردن و از بین بردن یک نردبان بالابر، تغییری در نصب یک داربست ایجاد نمی کند. در صورتی که داربست غیر قابل دسترس باشد، از  تگ دارنده‌ی سیستم برای آن استفاده نمی‌شود.

جایی که مسیرهای دیگری بر روی داربست وجود دارد که نمی‌توان آنجا را با فنس محافظت کرد. مثلا بر روی سطح زمین یا بالکن های شیب دار، بهتر است که از نردبان بالابر استفاده شود اما باز باید ورودی آن مسدود و محافظت شود. توجه داشته باشید که نردبان را نباید در جایی که برای خروج اضطراری طراحی شده است، قرار داد.

نکات ایمنی هنگام استفاده از داربست فلزی

محافظ نردبان

وجود محافظ نردبان برای نردبان‌های قابل حذف بسیار مهم است. این یک صفحه فلزی است که بر روی نردبان قفل شده و قرار می‌گیرد تا دسترسی به آن غیر ممکن شود. قطعاتی که با آن این محافظ‌های نردبان قابل تعویض هستند. هنگام استفاده از آنها، باید موارد زیر را ذکر کنید:

 • آنها باید در جای خود قفل شوند – بستن آنها با طناب قابل قبول نیست.
 • آنها باید بر روی هر پله‌ی نردبان غیر قابل استفاده، نصب شوند
 • آنها باید حداقل ۶ پله را پوشش دهند.
 • آنها نباید قادر به انداختن نردبان‌های سبک باشند.
 • آنها نباید بتوانند از نردبان بیفتند – راننده ها نباید در جلو قرار بگیرند و از عقب به بالا برود.

شایعترین علل بروز حوادث مرتبط با داربست عبارتند از:

 • مرگ چند نفر به خاطر افتادن افراد از سازه‌های باز و بدون محافظ.
 • مرگ چند نفر به خاطر حمل بار با جرثقیل‌های دارای بار غیر مجاز و بیش از حد بدون محافظ کافی و لازم.
 • مرگ چند نفر به خاطر عدم استفاده از اجزای سازنده ی کوهنورد درست یا پیکربندی نادرست” موجب مرگ تعدادی شد.

“بی ثباتی سنگین سنگنورد در هنگام برچیدن” منجر به چند مرگ و میر شد.

شکست تجهیزات که در آن دو سیستم شکست خورده به طور همزمان منجر به یک مرگ و میر شد.

ایمنی به همان اندازه برای مدیران ساخت و ساز و پیمانکاران، قراردادی هاو ناظران سایت بسیار مهم است، همانطور که برای هر کسی که روی این فرم های متحرک داربست گام می گذارد، اهمیت دارد. نظارت کنندگان مانند این یا “شخص صالح” تعیین شده است، کسی که آموزش دیده است، می تواند اطمینان حاصل کند که کارکنان می دانند چگونه و در واقع از آنها به درستی استفاده می کنند.

 

چرا باید شروع به استفاده از داربست‌های بالارونده کنید؟

داربست‌های بالا رونده یک نوع خاص از داربست برای سازه‌های بتنی عمودی است. یک راه حل موثر برای سازه هایی است که نیاز به دیوارهای بدون درز یا یک فرم بسیار تکراری دارند.

انواع داربستهای بالا رونده بسته به نوع ساختمان ساخته شده است. آنها می‌توانند خودشان با استفاده از جک‌های هیدرولیکی یا الکتریکی جابجا شوند که معمولا به عنوان داربست‌‌های رونده‌ی خود پیما شناخته می‌شوند، و یا می‌توانند با جرثقیل و سایر تجهیزات جابجا شوند.

همچنین یک داربست لغزنده به نام Slipform وجود دارد، اما به طور پیوسته (همانطور که در حال ریختن است) به جای جابجایی دوره ای مانند داربست‌های بالارونده‌ی خود پیما، جابجا می‌شود. داربست‌های بالا رونده‌ی خود پیما در طول فرایند ریختن باقی می‌مانند. تاور کرین‌ها به طور معمول در ساختمان‌های پنج طبقه یا بیشتر استفاده می‌شود؛ سیستم‌های پرش داربست بالارونده‌ی کامل به طور کلی در سازه‌های با سطح بیش از ۲۰ طبقه استفاده می‌شود.

چگونه داربستهای بالارونده مونتاژ می‌شوند:

به طور معمول این نوع داربست‌ها از فولاد ساخته می‌شود. پنل‌های بتنی به این داربست‌ها متصل می‌شوند. برخی از آنها با غلتک‌ حمل می‌شوند. پس از ریختن دیوارهای بتونی، از دیوار خارج ‌ و دور ریخته می‌شود. سپس، اگر از داربست‌های بالارونده هنوز قابل استفاده باشند، جک‌ها داربست‌ها را به طبقه‌ی‌ای که از آن استفاده می‌شود، جابه‌جا می‌کنند. این معمولا یک روش نسبتا سریع و کاربردی است.

هنگامی که داربست‌های بالارونده در موقعیت مناسب قرار دارد، پنل‌ها بسته می‌شوند و دیوار بتونی بعدی ریخته می‌شود. چرخه ادامه دارد، که معمولا ۳ تا ۵ روز طول می‌کشد.این زمان می‌تواند سریعتر طی شود ولی برای انجام این کار به افراد متخصص و آموزش دیده نیاز دارید. با این حال، فاکتور کند کننده‌ی این زمان، معمولا ساخت طبقات ساختمان است که به عنوان یک فرآیند جداگانه انجام می‌شود.

نکات ایمنی هنگام استفاده از داربست فلزی

کجا باید از داربست‌های بالارونده استفاده کرد

برای هر نوع سازه، ساختمان و برج فوق العاده بلند مانند:

 • آسمان خراش‌ها
 • پل‌های کابلی
 • برج‌های مراقبت هواپیما
 • ساختمان‌های بسیار بلند
 • چاه آسانسور
 • سیلوها

 

مزایای استفاده از داربست‌های بالارونده

 • سرعت ساخت و ساز با آنها به دلیل ساخت همزمان عمودی و افقی یک ساختمان بالاتر می‌رود.
 • با این کار زمان کار به حداقل و میزان بهره وری به حداکثر می‌رسد. همچنین برای ساختن طبقات کار کمتر می‌شود.
 • ایمنی کار افزایش می‌یابد و زحمت از بین بردن آنها کمتر از سیستم‌های سنتی می‌شود.
 • این به پشتیبانی و حمایت کردن اضافی برای قالب نیاز ندارد.
 • این می تواند در تقریبا تمام انواع آب و هوا استفاده شود.
 • به طور معمول، آنها یک منطقه را برای استفاده به عنوان یک داربست فراهم می‌کنند.
 • با وجود آنها کار کیفیت بالا می تواند به پایان رسد.
 • می توانند در برابر بادهای سهمگین و بسیار شدید مقاومت کنند.
 • پاکسازی و استفاده‌ی مجدد از این سیستم قالب سازی آسانتر است و زباله‌ی کمتری در مقایسه با سیستم‌های سنتی تولید می‌شود.
 • سایر سیستم‌های حفاظتی (صفحه نمایش‌ها) می‌توانند از جا در بیایند و به طبقات بالایی منتقل شوند.
 • برخی از این سیستم ها را می توان به گونه ای نصب کرد که حتی یک پمپ بتن نیز بتواند در همان فضای مورد استفاده قرار گیرد.
 • ابعاد طولانی را می توان با ترکیب بخش های مختلف برای هر پروژه خاص به دست آورد.
 • برخی از سیستم‌های داربست بالارونده را می توان در شیب هم استفاده کرد.
 • استفاده از این سیستم‌ها می‌تواند استفاده از داربست‌های سنتی را کمتر کند.

 

اجزا و قسمت‌های داربست‌های بالارونده

داربست‌های بالارونده باید مونتاژ یا ممکن است همراه با اجزاء زیر اجاره شود:

 • پلتفرم برای کارگران بخش بتن
 • مواد و قطعات قالب دیوار
 • Lifting beam
 • پلتفرم کارهای اضافه شده
 • سیستم های تعلیق

همچنین مطمئن شوید که این تجهیزات دارای اجزای مناسب به صورت افقی و عمودی قالب است. بعضی از مدل‌ها نیز مجهز به ریل‌ها هستند که می‌توانند حذف داربست‌ها را تسهیل کنند، بنابراین در صورت نیاز می توانید بتن را تمیز و تعمیر کنید.

کار نصب و خدمات داربست فلزی خود را به کجا بسپاریم ؟

دپارتمان مسکن چاردیواری با کادر مجرب، انواع خدمات از جمله نصب و اجاره ی داربست فلزی و … را با قیمتی مناسب و مقرون به صرفه ارائه می کند و شما میتوانید برای مشاوره و یا ثبت سفارش در این زمینه با شماره زیر در ارتباط باشید :

 • تلفن : ۳۶۵۷۵۳۰۹-۰۲۶
 •  موبایل : ۱۱۴۴۴۱۰-۰۹۳۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی