مجله دپارتمان مسکن چاردیواری

مقالات متنوع و کاربردی در زمینه های مختلف

مستاجران هم وام می گیرند | وام مسکن برای مستاجرین

مستاجران هم وام می گیرند | وام مسکن برای مستاجرین

مستاجران هم وام می گیرند

با توجه به تغییرات اخیر بازار مسکن، به ویژه از نیم سال دوم ۹۷  و تا اوایل ماه جاری دیگر خرید مسکن برای بسیاری از مردم مقدور نیست و بسیاری از مردم توان خود را برای خرید آپارتمان و یا سرمایه گذاری در زمینه مسکن از دست داده اند. با وجود پیگیری های مسئولین و بانک مرکزی برای اعطای وام و تسهیلات مسکن جهت خرید مسکن، همچنان قیمت مسکن بالاست و با این تسهیلات نمی توان کاری از پیش برد. این تغییرات نه تنها در زمینه خرید و فروش مسکن، بلکه در زمینه اجاره مسکن، رهن و اجاره بها نیز تاثیر مستقیمی داشته و باعث شده اجاره بها به طور وحشتناکی افزایش پیدا کند. به طوری که بسیاری از مستاجران به دلیل نداشتن سرمایه کافی برای پول پیش و اجاره بها ترجیح دادند خانه و مسکن را رها کنند و به چادر نشینی و حاشیه نشینی رو آورند. این برای یک کشور پیشرفته چندان وجهه خوبی ندارد و مسئولین برای رفع این مشکل در پی آن هستند تا به نحوی مردم را راضی کنند و توان حداقل اجاره مسکن را برای آنها بوجود آورند.

وضعیت مستاجرین در انتظار دریافت وام

در حال حال حاضر با فرا رسیدن موعد قراردادهای رهن و اجاره و فصل اجاره خانه و یافتن مسکن برای اجاره، بسیاری از صاحبین املاک مبلغ رهن و اجاره بها را متناسب با افزایش قیمت مسکن، افزایش داده اند. به طوری که بسیاری از مستاجرین دیگر قادر به ادامه این روند و زیر این بار فشار نیستند. این در حالی است که بسیاری از مردم در زمینه های دیگر گرفتار اقساط شده اند و دیگر قادر به دریافت وام و یا پرداخت قسط نیستند.

در صورتی که این روند ادامه پیدا کند، آمار حاشیه نشینی افزایش پیدا کرده و از سویی دیگر بسیاری از املاک خالی از سکنه شده و مسکن نه تنها در زمینه خرید و فروش، بلکه در زمینه اجاره بها و رهن می تواند منجر به رکود و تورم شدید شود.  در پی این اتفاقات مسئولین و فعالان اقتصادی وارد عرصه شدند تا به گونه ای مردم را در مقابل تمامی این بحران ها حمایت کنند. طرحی که توسط مسئولین به دولت ارائه شد، راه اندازی صندوق حمایت از مستاجرین است که امید آن می رود با راه اندازی این صندوق بسیاری از مردم حداقل در زمینه رهن و اجاره خانه مشکلی پیدا نکنند که با ارائه وام اجاره مسکن، وام رهن مسکن این مشکلات تا حدودی رفع می شوند.

مستاجران هم وام می گیرند | وام مسکن برای مستاجرین

وام برای مستاجرین

در پی این نوسانات و پیگیری های مسئولین برای اعطای تسهیلات به مردم، دو راهکار ارائه شد. یکی از این راهکارهای پیشنهادی این است که یک صندوق حمایت از مستاجرین مجزای از تسهیلات مسکن راه اندازی شود تا از مستاجرین برای اعطای تسهیلات حمایت کند، البته این صندوق همچنان در دست بررسی است و به قطعیت کامل نرسیده است.

پیشنهاداتی که برای راه اندازی این صندوق تا به امروز ارائه شده است این است که منابع این صندوق از سوی مردم و سرمایه گذاران بانک مسکن تامین می شود و دولت نقشی در تامین صندوق حمایت از مستاجرین ندارد. طبق آخرین اخبار در این زمینه، اعطای تسهیلات در این صندوق تنها برای تامین هزینه پیش پرداخت یا رهن می باشد. بسته به میزان پیش پرداخت برای مسکن، ممکن است این مبلغ تمام هزینه ودیعه و یا تنها بخشی از آن ا پرداخت کند.

پیشنهاد دومی که در این زمینه ارائه شد این است که مردم در بانک مسکن حساب پس اندازی را افتتاح کنند و میزان پس انداز خود را افزایش دهند تا برای تامین هزینه اجاره بها در بازار مسکن قدرت مالی بیشتری داشته باشند. همچنین به این حساب ها تسهیلاتی تعلق می گیرد که از جمله آن سود سپرده گذاری می باشد که علاوه بر افتتاح حساب و جمع آوری سرمایه می توانند سودی در مقابل دریافت کنند. با پیگیری های انجام شده در زمینه میزان سود این سپرده ها، بانک مرکزی اعلام کرد که سود این سپرده ها فراتر از ۲۰ درصد نخواهد رفت.

دو پیشنهاد ارائه شده به خوبی بررسی شدند و طبق این بررسی ها به نظر می رسد پیشنهاد اول دارای قابلیت بیشتری بوده و نتیجه بهتری و سریعتر برای تامین ودیعه مسکن دارد. پیشنهاد دوم را اگر از امروز آغاز کنیم و تا یک سال بعد سرمایه گذاری کنیم، ممکن است تا یک سال بعد سرمایه جمع آوری شده با افزایش قیمت مسکن تناسبی پیدا نکند و مردم را بیش از پیش نسبت به سرمایه گذاری و خرید و یا اجاره مسکن ناامید کند. از سویی دیگر اعطای سود بیشتر برای بانک ها مقدور نخواهد بود زیرا می تواند عملکرد بانکها را مختل و دچار مشکل کند. بنابراین تمرکز بر روی پیشنهاد اول می تواند بهینه تر باشد.

اقدامات مسئولین برای صندوق حمایت از مستاجران و اعطای وام

طبق گفته های وزیر اقتصاد و دارایی، صندوق حمایت از مستاجرین تا حدود هفتاد درصد از مبلغ ودیعه را می تواند برای مردم تامین کند و این رقم کمی نیست. فرض را بر این بگذارید مبلغ ودیعه دوازده میلیون تومان باشد، بنابراین ۷۰ درصد آن باید چیزی حدود دو میلیون تومان باشد. با این حساب دولت به ازای هر مستاجر باید ۱۰ میلیون بپردازند.

در حال حاضر تمامی موارد مورد نیاز برای فراهم سازی اعطای این تسهیلات آماده سازی و برای ریاست جمهوری ارسال شده تا بیشتر مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که دولت قادر به تامین آن باشد، بودجه ای برای آن در نظر گرفته شود.مستاجران هم وام می گیرند | وام مسکن برای مستاجرین

از سویی اگر وضعیت بودجه و کشور را بررسی کنیم با توجه به میزان بالای مستاجرینی که باید به آنها وام پرداخت شود تا حدودی این امر میسر نخواهد شد. کشور ما در حال حاضر از سویی در معاملات نفتی خود دچار مشکل شده و از سویی دیگر دولت به بانک ها بدهکار می باشد. با این حساب در حال حاضر تامین چنین سرمایه ای از سوی دولت امکان پذیر نمی باشد اما این به این معنی نیست که مورد بررسی و برنامه های آینده قرار نگیرد. این یکی از طرح های خوبی است که از مستاجرین به خوبی حمایت می کند و انتظار می رود پس از گذر از بحران های اقتصادی این طرح مورد بررسی و اجرا قرار گیرد.

 

بازپرداخت وام صندوق حمایت از مستاجرینمستاجران هم وام می گیرند | وام مسکن برای مستاجرین

اگر این پیشنهاد از سوی دولت تایید شود و به مستاجرین وام اجاره خانه اعطا شود، آیا مردم قادر خواهند هم قسط وام پرداخت کنند و هم کرایه خانه بدهند. به ویژه با این وضعیت اقتصادی رو به پیشرفت که هزینه های زندگی در چنین وضعیتی سخت و سنگین است. البته اگر هزینه رهن به طور کامل پرداخت شود دیگر مستاجر نیازی به پرداخت کرایه نخواهد داشت و تنها اقساط وام را پردخت می کند اما این برای کسانی که کرایه خانه نیز می دهند، می تواند مشکل ساز باشد.

دیگر اقدامات دولت برای اعطای وام مسکن به مستاجرین

یکی دیگر از راهکارهای دولت برای اعطای وام مسکن به مستاجرین و حمایت از آنها این است که باید در ابتدا اطمینان حاصل کرد که آیا دریافت کنندگان وام مستاجر هستند یا صاحب خانه می باشند. برای این منظور تدبیری صورت گرفته تا مستاجرین از صاحب خانه متمایز باشند. مستاجرین باید کد رهگیری دریافت کنند که این کد رهگیری به عنوان شناسه مستاجر بودن اشخاص می باشد.

ناگفته نماند دولت در پی حمایت از مستاجرین در نظر دارد مستاجرین را صاحب خانه کند، هر چقدر هم متراژ آن کم باشد اما مردم صاحب خانه شوند و دولت به جای اعطای این تسهیلات به مردم آنها را به سازندگان بدهند که به عنوان یک پیش پرداخت برای ساخت مسکن می باشد و مردم به جای پرداخت اجاره بها ، تنها هزینه اقساط ساخت مسکن را می پردازند. همچنین در مورد بازپرداخت این وام ها، مردم نگران بازپرداخت نباشند و اقساط بازپرداخت به گونه ای تنظیم می شود که به مردم فشاری وارد نشود.

صندوق حمایت از مستاجرین و اعطای وام از کجا تامین می شود؟

در صورتی که صندوق حمایت از مستاجرین راه اندازی شود، مدیریت و تامین آن به بانک مسکن سپرده خواهد شد اما منابع این صندوق از کجا تامین خواهد شد؟

در حال حاضر منبع آن مشخص نیست که از سوی دولت باشد یا از سوی سرمایه گذاری های مردم باشد اما به دلیل اینکه نام صندوق به آن تعلق گرفته ممکن است از سایر منابع و سرمایه ها نیز تامین شد.

آیا صندوق حمایت از مستاجرین برای اعطای وام به مردم راه اندازی می شود؟

با پیگیری ها و تاکید بر حمایت از مستاجرین، امید آن می رود که صندوق حمایت از مستاجرین راه اندازی شود اما همانطور که گفته شد با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و فشارهای وارد شده و تحریم ها و بدهی دولت به بانک ها تا حدودی در حال حاضر امکان راه اندازی این صدوق وجود ندارد. در عین حال با بالا گرفتن  بسیاری از مشکلات و بدهی های دولت، امکان تخصیص بودجه و راه اندازی صندوق و اعطای وام به مستاجرین در آینده وجود خواهد داشت.

میزان وام دریافتی از صندوق حمایت از مستاجرینمستاجران هم وام می گیرند | وام مسکن برای مستاجرین

همانطور که گفته شد، اگر این صندوق به میزان ۷۰ درصد از مبلغ ودیعه را برای مستاجرین تامین کند، بنابراین تا حدودی سرمایه اولیه برای مردم تامین خواهد شد و مردم حداقل قدرت اجاره مسکن را پیدا می کنند. طبق برآوردهای انجام شده در حال حاضر هفت میلیون نفر در کشور ما مستاجر هستند و دولت اگر برای هر نفر ۱۰ یا ۱۲ میلیون به عنوان وام در نظر بگیرد، بنابراین به بودجه بسیار بالایی نیاز دارد. با وجود اینکه تامین چنین هزینه ای برای دولت در حال حاضر مقدور نمی باشد اما انتظار می رود در صورت راه اندازی صندوق حمایت از مستاجرین حداقل مبلغ قابل پرداخت به عنوان وام به مردم ۱۰ الی ۱۲ میلیون خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی