مجله دپارتمان مسکن چاردیواری

مقالات متنوع و کاربردی در زمینه های مختلف

مشکلات خرید خانه و اجاره خانه | مستاجران صاحب خانه می شوند

مشکلات خرید خانه و اجاره خانه | مستاجران صاحب خانه می شوند

همه مستاجران صاحب خانه می شوند؟ آیا امیدی برای خرید آپارتمان و خانه وجود دارد ؟

در طی دو سال گذشته با افزایش قیمت آپارتمان و خانه در بازار مسکن و تلاطم بیش از حد این بازار، قدرت خرید آپارتمان و خانه و امید بسیاری از مردم برای خرید ملک از دست رفته و دیگر تلاشی برای تهیه خانه و صاحب خانه شدن نمی کنند. این افزایش قیمت مسکن به قدری سریع و وحشتناک اتفاق افتاد که بسیاری از فعالان در این زمینه وارد صحنه شدند تا مشکلات و تبعات آن را تا جایی که می توانند رفع کنند و اقدامات لازم برای تسهیل خرید و صاحب خانه شدن را برای مستاجران فراهم کنند. متاسفانه افزایش ناگهانی نرخ ارز در سال ۹۷ باعث افزایش قیمت مسکن در بازار مسکن به چیزی بیش از ۱۰۰ درصد انجامید که این تنها در زمینه خرید و فروش ملک نبوده و رهن و اجاره را نیز تحت شعاع خود قرار داد. البته ناگفته نماند که این افزایش به اندازه افزایش قیمت مسکن جهت خرید و فروش نبوده و اگر این اتفاق می افتاد، ممکن بود بسیاری از املاک خالی از سکنه شده و بازار رهن و اجاره به علت گرانی مسکن و اجاره بها نیز دچار تورم و رکود شود. به این منظور بسیاری از صاحب خانه ها تا حدودی با مستاجر راه آمده تا ملک آنها از چرخه سوددهی خارج نشود.

همه مستاجران صاحب خانه می شوند؟ آیا امیدی برای خرید آپارتمان و خانه وجود دارد ؟

نرخ ارز یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی بازارهای موازی از قبیل بازار سکه و طلا و بازار مسکن می باشد. با افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت مسکن، قیمت مصالح ساختمانی نیز افزایش پیدا کرد. با این افزایش دیگر ساخت مسکن به صرفه نبوده و به قیمت بسیار بالایی تمام می شود که هیچ خریداری قدرت پرداخت آن را ندارد. بسیاری از مستاجرانی که در فکر خرید خانه و صاحب خانه شدن بودند، از خرید مسکن قطع امید کردند و با اجاره نشینی کنار آمدند. متاسفانه با رسیدن فصل تابستان و فصل جابجایی و تمدید قراردادهای اجاره، بسیاری از صاحبین ملک، هزینه رهن و اجاره بها را افزایش دادند که این منجر به این شد که بسیاری از افراد قرارداد خود را تمدید نکرده و در مناطقی که ممکن است دور از محل کارشان باشند، مکانی را اجاره کنند و بسیاری دیگر که دیگر قدرتی برای اجاره ملک کوچکتر و ارزان تر ندارند نیز به حاشیه نشینی رو آوردند. برای رفع هر یک از این مشکلات باید ابتدا به ریشه یابی مشکل پرداخته و در نهایت راهکارهایی برای رفع آنها ارائه داد. در ادامه به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

صاحب خانه ها چقدر می توانند اجاره خانه را بالا ببرند

میزان اجاره بها در هیچ کتاب و قانونی مشخص نشده و غالباً میزان آن بر اساس عرف محاسبه می شود. با توجه به متغیر بودن میزان اجاره بها و رهن، می توان یکی از عوامل تاثیرگذار در این مسئله را منطقه و موقعیت ملک در نظر گرفت. به عنوان مثال تهران به عنوان یکی از کلان شهرها از مناطق مختلفی تشکیل شده که متناسب با شرایط و امکانات هر منطقه نرخ اجاره و خرید آپارتمان نیز می تواند متغیر باشد. البته شهرهای بزرگ چسبیده به تهران مانند کرج به نسبت قیمت خرید خانه پایین تر است و می توان در شهری مثل کرج آپارتمانی با همان امکانات تهران خریداری کرد .

همانطور که گفته شد میزان اجاره بها غالباً بر اساس عرف محاسبه می شود اما عرف و مشاورین املاک به چه صورت مبلغ اجاره مسکن را مشخص می کنند؟ مبلغ اجاره بها  براساس میزان بهره محاسبه می شود. در حال حاضر کمترین بهره ای که در نظر گرفته شده، سه درصد می باشد. سه درصد از مبلغ ملک به عنوان اجاره بها تعیین می شود و میزان رهن و یا پیش پرداخت نیز یک پنجم مبلغ ملک در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال مبلغ یک ملک ۱۰۰ میلیون می باشد، با انجام محاسبات هزینه رهن یا پیش پرداخت برای مستاجر، ۲۰ میلیون و میزان اجاره بها با محاسبه ۳ درصد، ۳۰ هزار تومان می باشد. با این حساب با افزایش قیمت مسکن، قیمت اجاره بها و رهن نیز به میزان زیادی افزایش پیدا می کند.

صاحب خانه ها چقدر می توانند اجاره خانه را بالا ببرند

 حقوق فعلی کفاف افزایش نامتعارف اجاره خانه را نمی دهد

با توجه به افزایش قیمت مسکن و افزایش میزان اجاره بها و رهن، بسیاری از مستاجران حتی با وجود چند شغله بودن دیگر قادر به پرداخت مبلغ رهن و اجاره را ندارند. از سویی قیمت مسکن بالا رفت و از سویی دیگر افزایش حقوقی صورت نگرفت. با این وضعیت مستاجر دیگر قادر به پرداخت اجاره ملک نخواهد بود. قیمت مسکن از سال گذشته تا به امروز به میزان دو برابر افزایش پیدا کرده و حقوق حداقل به اندازه چندین برابر نیز افزایش نداشته، این به این معناست که مستاجر دیگر نه تنها قدرت پرداخت اجاره بها را در سال جدید نخواهد داشت بلکه قدرت خرید مسکن را نیز از دست خواهد داد و این به این معنا است که حقوق فعلی کفاف پرداخت اجاره بها را نمی دهد.


راه حل وزیر را برای کنترل قیمت مسکن و اجاره خانه

وزیر راه و شهرسازی برای کنترل قیمت مسکن راه حلی را پیشنهاد داده که به واسطه آن بتوان بسیاری از مستاجران را صاحب خانه کرد. این روش حاکی از آن است که با افزایش تولید مسکن و حمایت از قشر ضعیف جامعه بسیاری از مستاجران را صاحب خانه کرد.

در چند سال گذشته با تغییر روش های سرمایه گذاری، بسیاری از سرمایه گذاران مسکن ، دست از سرمایه گذاری در این زمینه برداشته اند و اقدام به سرمایه گذاری در دیگر زمینه ها که سود بیشتری دارند کرده اند. از سویی دیگر دولت نیز در چند سال گذشته با ساخت مسکن مهر و عدم عرضه مسکن برای مردم، باعث کاهش مسکن شده و این منجر به کاهش مسکن و افزایش قیمت مسکن و گرانی خانه شد. در نهایت برای افزایش ملک با هدف کاهش میزان قیمت آن، باید میزان تولید مسکن را افزایش داد.

یکی دیگر از اقدامات دولت، گرفتن مالیات از بسیاری از مالکینی که خانه خود را بدون مستاجر و خالی از سکنه رها کرده اند، می باشد. البته از سویی دیگر وزیر راه و شهرسازی از افرادی که صاحب خانه هستند و قصد اجاره ملک خود را دارند، درخواست می کند در این زمینه انصاف خود را دخیل سازند و مردم را از خود بدانند و تنها به دنبال کسب سود و پول بیشتر نباشند.

 راه حل وزیر را برای کنترل قیمت مسکن و اجاره خانه

 حمایت از مستاجران در برابر افزایش شدید قیمت مسکن

برای حمایت از مستاجران در مقابل افزایش قیمت مسکن و رهن و اجاره بهای خانه، راهکارهای بسیار زیادی ارائه شده که می تواند منجر به صاحب خانه شدن شود. یکی از این راهکارها ارائه تسهیلات از سوی بانک مرکزی می باشد. بانک مرکزی با توجه به شرایط سخت خرید مسکن، اعلام کرد که بانکها آماده اعطای تسهیلات به مردم برای خرید مسکن می باشند و میزان این تسهیلات نیز افزایش پیدا کرد. از آنجایی که افزایش قیمت مسکن در تهران بیشتر بوده و میزان جمعیت مردم در آن بیش از سایر شهرها می باشد، مبلغ وام دریافتی تهران بیشتر خواهد بود و تا سقف ۲۸۰ میلیون نیز خواهد رسید. این افزایش میزان تسهیلات می تواند به مستاجر کمک کند که سرمایه اولیه برای خرید یا رهن مسکن جمع آوری کند.

از سویی دیگر با افزایش میزان تولید مسکن،قیمت مسکن نیز کاهش پیدا خواهد کرد و رقبا برای فروش مسکن خود، به ناچار قیمت خانه خود را کاهش می دهند. اگر سرمایه گذاران را ترغیب به سرمایه گذاری در زمینه ملک کنیم، مطمئناً خانه بیشتری عرضه خواهد شد و بسیاری از افراد می توانند از مستاجری درآمده و صاحب خانه شوند.

یکی دیگر از راهکارهای حمایت از مستاجر، کاهش قیمت مصالح و عرضه مصالح با قیمت کمتر به شرکت های ساختمانی برای تولید ساختمان می باشد. در صورتی که هزینه مصالح کاهش پیدا کند و این مصالح با قیمت کمتر به سازندگان ساختمان ارائه شود، در نتیجه می توان مسکنی با قیمت مناسب تر و کمتر به مردم تحویل داد.
همه مستاجران صاحب خانه می شوند.

بر اساس بسیاری از کنترل های انجام شده در بازار مسکن برای کاهش قیمت ملک، می توان برآورد کرد که همه مستاجران تا سال آینده صاحب خانه می شوند. تدابیری که برای این منظور اندیشیده شده شامل تسهیلات بانک مرکزی، پیش بینی های فعالان اقتصادی،کنترل نرخ ارز، سرمایه گذاری در زمینه تولید مسکن و شهرسازی می باشد که می خواهیم در مورد هر یک از آنها صحبت کنیم.

تسهیلات بانک مرکزی برای خرید خانه و آپارتمان و اجاره خانه:

بانک مرکزی برای تسهیل امر خرید خانه و آپارتمان و کمک به مستاجران و عموم مردم برای خرید آپارتمان و صاحب خانه شدن، اعلام کرد که بانک ها هیچگونه مانعی برای اعطای وام مسکن به مردم ندارند و اعتبارات لازم در این زمینه کسب شده است. مبلغ این وام برای شهرهای مختلف، متفاوت می باشد و برای تهران که بیش از دیگر شهرها جمعیت دارد، مبلغ آن بالاتر است. تسهیلات در نظر گرفته شده برای زوجین جهت دریافت تسهیلات برای خرید مسکن شامل اوراق بهادار و وام مسکن یکم می باشد. همانطور که می دانید با ارائه اوراق بهادار به بانک می توانید بدون نوبت وام مسکن دریافت کنید. از این  طریق بسیاری از مردم در صورت کمبود سرمایه برای خرید مسکن، می توانند اقدام به دریافت وام مسکن نموده و سرمایه خود را برای خرید مسکن و صاحب خانه شدن جفت و جور کنند. مبلغ وام مسکن برای تهران ۱۲۰ میلیون برای زوجین و برای دیگر شهرها ۱۰۰ میلیون می باشد. قابل توجه است که علت این تفاوت مبلغ وام مسکن به دلیل این است که قیمت مسکن در تهران بسیار بیشتر از سایر شهرها می باشد.

پیش بینی های فعالان اقتصادی در مورد بازار مسکن :

پس از افزایش قیمت مسکن و نوسانات ناپایدار بازار مسکن، بسیاری از فعالان اقتصادی دست به کار شدند تا راه حلی برای این افزایش قیمت بیابند. آنها بررسی های بسیاری بر بازار مسکن و کاهش قدرت خرید مسکن و افزایش آمار مستاجرین، انجام دادند تا راهکاری برای مقابله با افزایش قیمت مسکن و کنترل آن ارائه دهند.

فعالان اقتصادی با به دست آوردن نتایجی در این زمینه به این نتیجه رسیدند که با انجام برخی از پیش بینی ها در بازار مسکن، به مردم برای خرید مسکن کمک کنند. با ارائه یک پیش بینی از بازار مسکن می توان متوجه شد که چه زمانی برای خرید مسکن مناسب تر می باشد. به این ترتیب مردم می توانند با مراجعه به پیش بینی های انجام شده و در زمان کاهش یا عدم افزایش قیمت مسکن اقدام به خرید مسکن نموده و با دنیای مستاجری خداحافظی کنند. پیش بینی ها حاکی از آن است که کاهش قیمتی در راه نخواهیم داشت تا اواسط سال ۹۸ ولی بر اساس کنترل های انجام شده بر بازار ارز و بازار مسکن، حرکت افزایشی قیمت مسکن در نمودار توانستند کند کنند. به طوری مردم فرصت و زمان کافی برای تهیه سرمایه و خرید خانه و صاحب خانه شدن را پیدا می کنند.

پیش بینی های فعالان اقتصادی در مورد بازار مسکن :

سرمایه گذاری در زمینه تولید خانه :

سالهای اخیر بسیاری از سرمایه گذاران، سرمایه خود را در از مسکن خارج کرده و در دیگر بازارها از قبیل بازار سکه و طلا و بازار ارز، سرمایه گذاری کرده اند. این کار باعث شد، تولید مسکن کاهش پیدا کند و کمبود مسکن افزایش قیمت را به بار آورد. با تشویق بسیاری از سرمایه گذاران برای ساخت و افزایش تولید مسکن می توان به نحوی جلوی پیشروی سریع قیمت مسکن را گرفت. در صورتی که تولید مسکن افزایش پیدا کند، در نتیجه دیگر فروشندگان ملک به ناچار قیمت مسکن خود را برای فروش کاهش می دهند. این افزایش قیمت در بازار مسکن می تواند به نفع مستاجران تمام شود و بسیاری از مستاجران را صاحب خانه کند.

همه مستاجران صاحب خانه می شوند

با پیگیری ها، تحقیقات و بررسی های انجام شده در زمینه گرانی مسکن و ارائه راهکارهایی برای کنترل و کاهش قیمت مسکن، امید آن میرود که همه مستاجران صاحب خانه شوند و دیگر مستاجری نباشد که دغدغه اجاره خانه و یا گرانی اجاره بها و تمدید سالانه با افزایش میزان رهن و اجاره باشد.

وعده وزیر مسکن برای خانه دار شدن همه مستاجران

مهندس محمد اسلامی وعده وزیر مسکن برای خانه دار شدن همه مستاجران

وزیر مسکن در سال جاری وعده داد که در سال جاری و سالهای بعد می خواهیم مستاجران را صاحب خانه کنیم و برای عملی شدن این وعده اقداماتی را انجام داده اند. در این راستا اقدامات لازم برای ساخت خانه شروع شده و امید آن میرود که با افزایش میزان تولید مسکن، بتوان بسیاری از مستاجران را صاحب خانه کرد.

از سویی با افزایش تولید مسکن، رقابت برای فروش مسکن بالا رفته، در نتیجه قیمت مسکن نیز ممکن از دستخوش تغییراتی از قبیل کاهش شود و اگر کاهشی در قیمت مسکن صورت گیرد، در نتیجه قدرت خرید مسکن برای مردم نیز افزایش پیدا می کند.

 

اگر در زمینه خرید آپارتمان در کرج فردیس نیاز به مشاوره دارید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید :

تلفن :

۰۲۶۳۶۵۷۵۳۰۹

۰۹۹۰۴۷۸۱۹۵۴

7 Comments

  • دپارتمان مسکن چاردیواری

   در   مي گويد: 

   بله ولی خوب بعضی وقتا یه شرایط خوبی به وجودمی آد برای خریداران خانه

   پاسخ
 1. سلام،بنده چندساله مستاجرهستم وحالابابالارفتن تورم،صاحب خانه اومده گفته که ۱۵میلیون رهن امسال اضافه شده منم ندارم،کجابایدثبت نام کنم لطفاراهنمایی کنید

  پاسخ
 2. در این مقاله ، پس از آشنایی با این
  طرح ها و کاربردهای آنها ، قصد داریم ماهیت و روش اجاره یک انبار در تهران را
  بررسی کنیم و جنبه های مختلف این کار را بررسی کنیم.

  بیایید با معرفی یک انبار شروع کنیم.
  در اصطلاح معماری ، به کلیه بناهایی که دارای قاب فلزی و سقف
  شیب دار در بالا هستند ، سوله گفته می شود که در انگلیسی به آن سوله صنعتی می گویند.
  سیلوها اغلب با ورودی و خروجی
  های بزرگ مشخص می شوند و در مناطقی مانند ساختمانهای صنعتی و کشاورزی مانند کارخانه ها ، انبارها ، آشیانه ها
  ، مغازه ها ، تعمیرگاه ها و مکان های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

  جالب است بدانید که سایبان ها توسط دهانه ها تقسیم می شوند و ۵
  نوع مختلف وجود دارد: سایبان های یک باز ، سایبان های چند سوراخ با
  ستون های مشترک ، ۸۸ سایبان دو باز ، سایبان های قوسی و سایبان های چند ضلعی.

  انواع مختلفی دارد نکات مختلفی در
  طراحی آنها وجود دارد که کارشناسان
  معماری هنگام ساخت انبار باید آنها را در نظر بگیرند و نادیده گرفتن این نقاط
  می تواند خسارات مالی و حتی جانی زیادی را به دنبال داشته باشد.
  نقاطی مانند بار استاتیکی (مانند برف)
  ، بارهای جانبی (مانند زمین لرزه و وزش باد) ، بار
  جرثقیل ، ارتفاع دیوار ، باز و
  طول سایبان ، درصد شیب سقف و پوشش سقف و دیوار مهمترین نکاتی هستند که باید در نظر
  گرفته شوند. معماران قرار داده شود

  حالا که کمی درباره سوله ها اطلاعات دارید ، بیایید بپرسیم چگونه سوله ها را
  در تهران اجاره کنیم؟ و چرا کسی این کار را می کند؟ البته باید
  توجه داشت که اجاره انبار نوعی اجاره انبار است ، زیرا درصد بالایی از انبارهای اجاره ای برای صاحبان
  آنها نقش انبار را بازی می کند ، اما در بسیاری از
  موارد به صورت دیگری مورد استفاده قرار می گیرد.
  به عنوان مثال ، برای راه اندازی یک کارگاه تولیدی
  ، به چندین گزینه نیاز دارید که صاحبان آنها را مجبور به اجاره
  انبارها برای شروع کار خودشان می کنند.

  نگرانی همه افرادی که می خواهند کالایی یا کالایی
  تولید کنند نیاز به سوله یا انبار
  است ، خصوصاً اگر قصد آنها داشتن انبار مورد نیاز در تهران باشد.

  روشهای مختلفی برای اجاره انبار در تهران وجود دارد
  که شرح مختصری از آنها را به بهترین شکل ممکن ارائه می دهیم:

  معیار اصلی خرید انبار ایمنی آن است.

  گاهی اوقات مورد توجه قرار گرفته است
  که مردم در مناطق مختلف شهر تمایل به خرید سوله مناسب برای کار خود دارند و به
  دلیل هزینه و مبلغ پایین ، مایل به سرمایه
  گذاری در هر مکانی هستند که فضای مناسبی داشته باشد.
  متأسفانه ، کمتر به این واقعیت
  توجه می شود که اولویت اصلی هر دو اجاره و کسب امنیت در منطقه محل انبار است.

  انبارهای امن دارای نرخ ویژه ای هستند ، ما در زیر
  برخی از مکان های مناسب را ذکر خواهیم کرد.

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی